erik95, nu uita, totusi, ca pretul jocurilor va fi de 40-50$ si aici vorbim de o consola mult prea putin portabila. De banii astia iti cumperi pentru PS3/X360 niste jocuri mult mai bune calitativ (poate) si mult mai lungi ca gameplay time.

PSV-ul, orice ar zice oricine, nu este o consola portabila. In cel mai bun caz, daca faci ~1h-1.5h spre munca, te poti juca DOAR dus-intors de la munca. daca faci greseala sa-l arati cuiva de acolo si nu ai incarcator, la drumul de intoarcere scoti iPhone-ul si te joci GTA3.

Intr-adevar, este o consola "semi-portabila" cu multe inovatii si cand au anutat-o ma batea serios gandul sa-mi iau una. Dar sincer, imi luat DOAR daca bateria tinea cel putin 5-6h de playtime (si aici ma refer la jocuri gen Uncharted, nu ceva gen Angry Birds) si daca jocurile nu erau mai mult de 15-20 $ bucata (desi chiar si asa este enorm. eu dau pe un joc de iPad2 5-6 euro si majoritatea sunt absolut superbe, mai ales din cauza ecranului foarte mare. sa nu mai zic de autonomia bateriei de ~10h de playtime).

Deja consolele handheld, gen PSV si 3DS, vor incepe sa dispara. Este o piata in continua cadere de la lansarea AppStore-ului din 2008.