Quote Originally Posted by okayo View Post
Am inteles... de fapt datele problemei sunt explicate chiar in primul tau post. Simplu, apesi pe un buton, iata cafeaua.
Eu citind acea pagina si apoi un forum intreg legat de expresso am realizat ca adevarata cafea nu se afla intr-o capsula chiar si buna la gust (am incercat mai multe cafele d'astea si de la Tassimo si de la Dolce gusto si nu am ramas super impresionat) ci intr-o reteta simpla: cafea proaspata, rasnita, expressor. Poate studiezi mai in amanunt problema... pentru ca merita diferenta. Ti-am atasat un mic filmulet (tutorial)
Subscriu ... am avut sansa sa "gust expresso" obtinut cu mai multe tipuri / marci / modele de automate. Fiecare produce o aroma specifica, un gust diferit insa nici unul nu reuseste ceea ce poate un expressor manual, unde ai control maxim. Nu pot sa ma pling, automatele produc ceva placut, categoric altceva decit "ibric pe aragaz" insa tot nu poate fi tratat ca expresso.

Filmuletul descrie cu exactitate cum obtii expresso insa cantitatea, si cantitatea conteaza. Iar ceea ce a facut acolo este destul ca sa gifii ca un taur. Un expresso trebuie sa fie undeva la 2,5 cm intr-o cescuta de 4 cm x 6 cm x 6 cm (diametru x inaltime x diametru). Functioneaza bine zicala "ce este mult strica". Daca-l bei ca pe ciorba isi pierde calitatea de cafea rafinata, gustul si placerea de a savura un expresso este dat si de cantitatea mica.