Quote Originally Posted by party_man View Post
Chestiunea cu nu avem de unde alege e cam trasa de par...stiu ca exista multe argumente pro, dar v-as da un singur exemplu..USA acolo sunt 2 partide. Credeti ca nu exista si acolo mari dezamagiri? O sa spuneti ca nu ne putem compara ca nivel de trai, corect si asta, dar alegerile ne permit ACUM, mai mult ca niciodata, sa fim constienti cu cine votam si de ce...e destul de clar ca, un partid mic, chiar si in actualele conditii speciale, are sanse minime, insa lectia de acum din strada va atarna greu in deciziile oricui va veni! Ma-ndoiesc ca ati dori o chestie utopica gen falanster! Ma uitam in istoria recenta a noastra si vad un ciclu de aproximativ 23-25 de ani de schimbari, 44-65 Dej, 65-89 Ceausescu, 89-2012 ramasitele comunismului. Sper ca noua putere sa constientizeze ca, desi ne trezim greu, ne urnim greu, acceptam multe, credem multe, in caz de greseli grave caderea e rapida si uneori abrupta pentru gat...sper sa nu se ajunga sa fie scos cu plutonul de executie Basescu fiind ca as vrea sa vad si eu pe unul dand seama pentru fapte.
Ca sa intelegi mai bine...eu vreau monarhie,pt mine nu exista dintre doua rele il aleg pe cel mai mic,s-a tot ales si uite unde suntem!