Am maturat internetul luni la rand sa vad daca se aude ceva despre generatia noua de console! Toata lumea vorbeste, dar niciodata pe o informatie clara. Ceea ce urmeaza sa scriu, vreau sa nu jigneasca pe nimeni, si sa fie intelese ca si intrebari nu afirmatii!
Nu cred ca ne facem altceva decat sa ne pierdem timpul cu polemici pe baza unor zvonuri. Cred ca atat Microsoft cat si Sony vor incerca sa mai extinda viata consolelor actuale ( asa cum au facut prin Kinetic respectiv Move ). Oare pentru a lansa o noua generatie de console nu avem nevoie de tehnologie noua? Mi se pare inutil sa lansezi o consola tot pe o platforma hdmi. Hai sa ne gandim putin cum a fost cand s-a lansat ps3? Oamenii stiau cu aproape 2 ani inainte ca urmeaza sa se lanseze o consola noua si stiau ca o sa vina cu ceva nou, foarte diferit de ps 2! Majoritatea aduc aminte de rezolutie 4 k? Va ganditi oare cat de mult o sa dureze pana televizoarele alea o sa fie accesibile publicului larg? Care ar fi logica in a lansa o consola noua pentru un televizor care inca nu a aparut? Atat Sony cat si Microsoft au inca magaziile pline de console, cat si jocuri! Totul la ei se rezuma la castiguri! Atat timp cat or sa faca bani din ceea ce au acum pe piata, nu o sa scoata nimic nou!
Tot ce am scris aici a fost o scurta sinteza a tot ceea ce am citit pe net, si am scris in ideea ce a va cere si voua parerea!