RaverX, crede-ma, ... stiu ce vorbesc... chiar crede-ma... Asa, pe cuvant. SI vorbim dupa ce iasa noul chip. Stiu cam care e treaba cu toata povestea cu voltaje frecvente raciri cipuri etc, ani de zile cu asta mi-am ocupat timpu liber' Las'o cu consumul scade cu 50% si performanta cu 5%, ca le cunosc, am testat overclockat si downclockat toate high end-urile de vreo 6 ani incoace. In Xbox Next va fi DERIVATIE din 7970 sau high end-ul momentului cand VOR ZBURA PORCII.

Si apropo racirea aia e pusa pentru ca RACIREA DE REFERINTA [care este mai eficienta decat racirea din actualele console] NU FACE FATA. Intelegi? Am avut evga gtx 580 cu racire stock in PC si in full load facea ca un mic aspirator.

Si tu raciri de genul Asus Direct CU II sau MSI Lightning sau mai stiu eu ce, vei vedea intr-o consola tot cand vor zbura porcii.

AMD 6850, aia da, mai sunt de acord ca ar merge, dar e o placa video SLABA in momentul de fata. Deci nu se vrea. Se vrea sa fie de X ori mai puternica decat o placa de acum 7 ani, nu se vrea sa fie ceva competitiv cu high end-urile din momentul lansarii.

Pariul meu e ca vor pune un cip grafic modest, rece, care sa scoate X% fata de X360, sa fie ieftin de produs si sa nu aiba probleme cu supraincalzirea.