Chiar vorbeam cu cineva zilele trecute de un PC al gamer-ului, cu un OS facut de Valve pe care Steam-ul e built-in, pentru ca oricum, pe o astfel de platforma nici nu iti trebuie mai mult decat un browser si Steam-ul. Dar se pare ca nu e vorba de un OS, ci mai degraba de un sistem cu totul, sau mai bine zis o consola. Sincer, era de asteptat, tinand cont la cat de bine se descurca Valve cu Steam-ul. Acest pas este unul absolut normal pentru progresul lor din punctul meu de vedere. Daca vor ramane PC-exclusive vor avea de pierdut pe viitor.

Inca nu-mi vine a crede ca doar acum 2 sau 3 zile ma gandeam la un astfel de sistem.

@MonkY sunt sigur ca nu va veni cu Windows pe el Steambox-ul, altfel nici nu mai are rost sa-l scoata.

PS: asta e momentul pentru dezvoltatorii mari de software sa scoata un OS bun care poate duce la sfarsit dominatia Windows-ului. Am testat Windows 8 Consumer Preview, si sincer cred ca orice alternativa a acestui OS va fi un succes atata timp cat vor putea fi rulate jocurile pe acea platforma. Tocmai deaia ma gandeam la Valve ca poate face asta, pentru ca excluzand jucatorii de WoW, sau alte cateva jocuri care fac exceptie prin faptul ca nu sunt pe Steam, restul majoritatea sunt pe aceasta platforma excelenta si nu cred ca exista gamer de PC care sa nu aibe Steam-ul instalat.