Single post: iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

  1. #177 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by JeNeI View Post
    Eu personal nu am trecut dar am avut un 3G,si frate-meo un iP4,deci stiu diferenta,dar Retina Display + 1GB RAM nu m-au convins sa trec de la 2 la 3.
    Daca nu te-a convins diferenta dintre iPhone 3G si iPhone 4, atunci nu te va convinge nici diferenta dintre iPad 1 si iPad 3. Poti sa-ti iei linistit iPad 1

    Ca idee, eu cu iPhone 3G am rezistat o saptamana (sau doua) dupa care am scapat de el cat de repede am putut. Smartphone mai lent ca acela n-am avut in viata mea (nici cand aveam PDA cu Windows CE). Cei 412Mhz si doar 128MB RAM de la iPhone 3G m-au facut sa cedez nervos. Spun asta ca sa se inteleaga ca nu sunt un fanboy Apple, indiferent de ce folosesc de la ei.

    3GS-ul a fost o mana cereasca in ceea ce a privit upgrade-ul de viteza (600Mhz la CPU si 256MB RAM, care nu insemnau doar dublu de memorie disponibila). iPhone 4 a venit cu un upgrade de viteza mult mai mic, insa retina display-ul (si noul design) au fost punctele forte. Si sunt mai exact punctele care au facut din iPhone 4 cel mai vandut smartphone. Acelasi lucru se poate spune si la iPad. Primul a fost lent, dar a fost o "noutate". 2-ul a primit upgrade-ul de viteza binemeritat, iar 3-ul vine cu retina display. Sa vedem daca exact ca la iPhone 4 acest lucru vor face din iPad 3 cea mai vanduta tableta.

    Pe mine unul m-a convins... dar trebuie sa recunosc ca eu sunt mai tehnic, atent la detalii (poate si datorita joburilor avute) si imi sar in ochi defectele sau pixelii cu spatii prea mari (sau pixelii prea mari). Lucruri care altora le scapa... si care de obicei ma injura dupa ce le arat si lor defectul. Mi se intampla des lucrul acesta la monitoare si televizoare...

    Uite, am lucrat ceva rapid, in ideea ca poate se vede diferenta dintre un sample in 2048 x 1536 si 1024 x 768. In special la text. Atasez si originalele. Hope it helps!
    Attached Images Attached Images sample_1024x768_standard_display2.jpg sample_2048x1536_retina_display.jpg compare_retina_with_standard_display.png