Doi soldati in patrulare.La un moment dat,unul dintre ei striga:
-Vasile am dat de un inamic!
-Bravo tie!Ia-l cu tine si adu-l aici!
-Nu vrea sa vina!
-Lasa-l dracului si vino tu singur!
- Vin,dar nu ma lasa el!

-Ia luati de aicea cate o parasuta pentru saltul de maine,le spuse plutonierul de la magazie.
-Da ,domnule plutonier,dar e buna parasuta asta ?
-Foarte buna,dar daca se va intampla sa nu se deschida,o aduci maine inapoi si-ti voi da alta ...

-Am auzit ca azi pe platoul de instructie,soldatul Bula si-a rupt piciorul.Cum de s-a intamplat ?
-Vezi groapa aceea din coltul din stanga platoului?
-Nu.
-Nici el n-a observat-o!

Inspectand pozitia,comandantul unui divizon de artilerie ii gasi pe sergentii unei baterii scormonind in patru labe printre tufisuri.
-Ce faceti aici? se rasti coloneul.
-Domnule colonel,va raportam : azi dimineata am primit ordinul sa camuflam tunurile si le-am camuflat atat de bine,ca acum nu le mai gasim ...

-Ia spune,soldat Bula,ce te tot invarti pe langa magazia de munitii si explozivi ?
-Vreau sa ma las de fumat!

-Domnule general de divizie,sosi raportul prin radio,batalionul 3 din linia intai e incercuit de inamic...
-Nu e o exprimare corecta... As spune ca batalionul 3 se apara circular

-Ce-i cu soldatul Bula? Spre deosebire de alte dati,este deosebit de curajos! Ia uite cum se avanta in fruntea liniei de atac!
-Are un sughit rebel,domnule comandant si spera ca inamicul sa-i traga o astfel de sperietura incat sa-i treaca...

-Care e definita limbii ?
-???
-Limba este un organ muscular mobil,care face legatura intre marul lui Adam si parul lui madam.

-Care este asemanarea intre o femeie si o roata de bicicleta?
-???
-Pentru amandoua ai nevoie de o camera ca sa le umfli.

-Care este asemanarea intre bordel si Trabant?
-???
-Cand intri ti-e rusine,cand iesi ti-e rusine,dar,Doamne : ce bine te simti inauntru.