Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Pe mine nu ma deranjeaza ca se incalzeste, ma deranjeaza bateria care tine mai putin decat la iPad 2.
Pai tine mai putin bateria din acelasi motiv pt care se incalzeste mai tare: consuma mai mult curent. Stiu, unii vor spune ca normal, doar e mai performant. Din pacate asta e "trendul" de cativa ani buni, fast forward la performanta cu orice pret, nimeni nu mai sta sa optimizeze consumul.

Vad placi video performante, dar care consuma 300W, au aproape juma' de metru lungime si sunt racite de 2 kile de cupru si 3 ventilatoare. De ce mai demult se puteau face placi Voodoo2 care nu necesitau *deloc* racire si consumau 20W?

Ma uit si la console si vad PS3 Slim care e doar un pic mai mica (si mult mai urata) ca si PS3 normal. Asta in timp ce PS2-ul slim e o bijuterie.

La fel e si la iPad3, degeaba are el procesor rapid si 2048x1536, daca e mai gros, se incalzeste mai tare si bateria tine mai putin. Eu inteleg ca nu poti veni cu ceva mai slab, dar cred ca n-ar strica sa vina odata cu un anunt de genul: noul iPad nu e mai rapid ca vechiul iPad , are exact aceeasi rezolutie a ecranului si nu aduce nicio tehnologie noua. Insa cantareste cu 30% mai putin, este cu 45% mai subtire si bateria tine de doua ori mai mult.

Sunt singurul care isi doreste asa ceva?