Nu pot intelege mentalitatea anumitor persoane.

Ce treaba are timpul si banii investiti in dezvoltarea unui joc, cu jocul propriuzis ? Si minesweeper este joc si sunt sigur ca unii ne-am pierdut zeci de ore (impreuna cu Solitare) in trecut. Dar pun pariu ca daca ar fi iesit doar pe iPad, ati fi zic ca e o prostie ieftina.

Sa fim seriosi. Cred ca am vazut in ultimii 2-3 ani ingrozitor de multe jocuri care au stat 3-4-5 ani in dezvoltare si in care s-au bagat milioane de $ si au fost adevarate esecuri. Ce conteaza cat de complex e un joc, daca jocul in sine este o mizerie ?

De ce toti cand va referiti la jocuri pe tablete/telefoane aveti in minte doar Angry Birds ? De NFS, FIFA, Prince of Persia, 9mm, Dead Space, GTA3, viitorul Max Payne nu ati auzit ? Voi credeti ca noi toata ziua ne "prostim" in Angry Birds ? Si la urma urmei, chiar daca este asa, si ala este tot JOC. La fel si Cut the Rope, Doodle Jump, Temple Run, Lane Splitter samd. Sunt jocuri pe care dam 1$ si cu care ne pierdem zeci de ore. Sunt mii de jocuri de PS3/X360 care costa 50-60$ si dureaza doar 3-4h, asta in cazul in care nu este un esec lamentabil si dupa 5 minute incepi sa plangi banii dati.

Din punctul meu de vedere, daca EU ma joc pe un iPad/iPhone, un joc (oricat de prostesc este el, ca vorbim de Angry Birds sau de GTA III), EU cataloghez iPad-ul ca o consola portabila, pentru ca EU ma joc pe un device pe care-l tin in mana, pe care ma pot juca in metrou sau in tren.

Si DA, eu am inlcuit PSP-ul la doar 2 saptamani dupa ce am pus pana pe primul iPhone 3G, desi erau doar app 50 de jocuri, majoritatea doar fun, nu bune cu adevarat.

@rodarkone, nu te pune nimeni sa cumperi toate aplicatiile disponibile in sectiunea Games in AppStore. Poti cumpara doar 5-10 care sunt cu adevarat bune si in rest sa folosesti tableta/telefonul pentru chestii elementare. Dar sunt sigur ca pentru alea 5-10 jocuri vei putea numi tableta/telefonul, consola.