Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Imi pare rau ca n-am inteles exact ca tu te refereai la console portabile. Deci ar trebui modificat titlul -> Tablete/Telefoane din ziua de azi pot fi considerate console portabile ? <- .... Raspunsul meu ar fi fost: accesorizate corespunzator si modificate software -> DA / out of the box -> NU.
I rest my case...
Quote Originally Posted by Devergo View Post
A fost o generalizare, nu ma refeream neaaparat la postul lui Darkie(nu la 100% din el cel putin). Am ramas uimit totusi de faptul ca tu consideri ca un touch-screen este "on par" cu taste/butoane/nub-uri fizice.
Un tip joaca 4 ore pe zi Angry Birds pe iPad, celalalt joaca 4 ore pe zi Battlefield 3 pe Xbox. N-as putea sa-i numesc pe ambii "gameri".
Nu consider man on par butoanele cu touch-ul. Am si zis (de n ori chiar) ca sunt tipuri de control diferite (am si dat exemplu cu Kinect, Move, Wiimote). Acum ce facem, daca cineva se joaca cu Kinect-ul pe o consola, pentru ca nu este gamepad/buton, inseamna ca nu se mai joaca pe consola? La asta m-am referit, la niste chestii logice. Si probabil stii ca sunt n gamepad-uri in development (unul chiar semi-oficial, dar cu suport mic pentru jocuri) pentru tablets & smartphones. Daaaar, pot sa pun pariu ca nici atunci nu le vor numi console. Se va gasi tot timpul un argument contra. I don't mind... Eu doar am facut un poll si ma voi inclina in fata rezultatului.

Cat despre Angry Birds (chiar nu stiu de ce se da exemplul asta mereu, e un joc care nici macar nu-mi place) vs Battlefield 3... nu cred ca e o comparatie pe masura (de ce compari mere cu pere si nu doua shootere?). Dar, vom vedea cand iese Baldurs Gate Extended (de ani de zile astept un Baldurs Gate)... si cand se va intampla acest lucru, crezi ca voi veni si eu ca tine sa spun "Un tip joaca 4 ore pe zi Baldurs Gate pe iPad, celalalt joaca 4 ore pe zi Lumines Supernova pe PS3. N-as putea sa-i numesc pe ambii "gameri""? How does that feel?