Unity hits 1 million developers | VG247
Unity has been registered and used by 1 million developers, the company has announced. The engine provider has seen an additional 250,000 developers since the end of 2011. The company added it intends to extend its business into Asia, Latin America, and Eastern Europe.
Desi e un engine extrem de bun, moment nu ma intereseaza deoarece trebuie cumparat...cei care au facut Unity nu sunt la fel de generosi ca si baietii de la Epic sau Crytek.


Anyway...eu pentru o lucrare la un curs trebuie sa fac un nivel de Death Match (ma rog aveam de ales: Death Match. Team Death Match, Capture the Flat sau Player vs the World). Deoarece nu am mai folosit UDK in viata mea, am zis sa nu incerc ceva prea ambitios. Programul e destul de usor si citind din cateva carti+ tutoriale de pe net am reusit sa invat foarte multe chestii intr-un timp foarte scurt (cursurile nu au fost de cine stie ce folos). Singura problema e ca am si alte chestii de facut pentru alte cursuri (examen in Java, animatie in Maya etc). asa ca timpul e limitat.

Anyway recomand Unreal Development Kit-ul oricarei persoane care vrea sa incerce sa faca ceva mai mult decat sa butoneze un joc (sa faca un nivel, un mod...ceva). Nu iti trebuie programming skills si nici cine stie cat talent artistic (bine-nteles daca vrei sa mai adaugi si alte creatii in nivel...atunci poate ar trebui sa stii Maya/3DS Max). Sincer am fost suprins cat de usor e de folosit si invatat. Tot ce ai nevoie e un pic de devotament.

De asemenea, daca cineva are curaj sa incerce minunatia asta de UDK (o zic mai mult sau mai putin in serios la ora asta ) dar intampina cateva probleme, atunci nu ezitati sa postati aici si daca pot, o sa va dau o mana de ajutor .