Doamne cat a putut sa ma enerveze jocul asta aseara.
4 ore in care mi-am facut nervi in loc sa ma relaxez jucand.

A inceput cu un Server oficial DICE care rula harti gen "favourite maps" sau nu mai stiu cum. Prin rotatie se afla si Team Deathmatch pe Canals si Firestorm.
Genial, mai intai joci un meci de Caspian Conquest, te plimbi tu tancul, cu elicopterul, capturezi flaguri apoi urmeaza un TDM Canals in care toata lumea alearga ca niste gaini fara cap. Respawn mic, 1000 de oameni pe metru patrat. Nu inteleg cum lumea poate juca TDM. Pur si simplu nu pot sa inteleg.

In fine, decidem sa schimbam serverul (eram eu cu OctavianGeorge si Fasole_nebuna). Eu zic sa incercam un Urban Warfare (ala cu harti urbane si alterneaza rush cu conquest)
Surpriza, supriza, erau doar 3 servere oficiale care erau toate pline. Doua servere cu ceva locuri care erau de US. Restul toate goale. Intram pe unul poate poate se umple, dupa stat 10 minute singuri pe harta renuntam.

Mai incercam o data, si dupa vreo 20-30 de minute de stat prin meniuri sa cautam servere (din principiu nu joc pe alea private, sunt pline de tampiti care iti dau ban ca ii omori prea des) nimerim intr-un Classic Maps, oficial de la DICE, Europe (printr-o mare minune).

Si pe serverul asta a inceput distractia. Il vezi pe unul care incarca si incepi sa tragi in el.... Te omoara cu un headshot si ti-l arata cu 100% viata. Vezi pe unul care alearga, te opresti, tragi in el, se intoarce si te omoara cu headshot.
Il vezi pe mini-map pe unul cum vine dupa colt, sare, se intoarce spre tine, si din saritura iti da headshot. Si asa timp de 3-4 runde.
Era un tampit care intr-o runda m-a omorat de 7 ori fara sa-l omor o data. Cum aparea la mine in ecran, cum muream in milisecunda urmatoare.
Ieri cred ca a fost cel mai tampit hit detection si lag din cate am vazut vreodata si asta pe toate servele pe care am jucat.

Asta plus noul sistem tampit de supression. Vezi pe unul si tragi in el... nu e bine, ca el se intoarce si trage pe langa tine.
Deodata tu esti supressed si el nu, gloantele tale decid sa se duca in toate partile numai inspre el nu si el te omoara. Foarte tare. Cel mai frumos e cand vrei sa tragi cu shotgun-ul din 1-2 metri si proiectilele se duc pe langa el. Sau cand se duc pe el, oricum mori tu si el ramane cu 100%, ca deh, asa e cu client side hit detection.

Nu cred ca am mai tipat in halul asta in microfon vreodata. Si e culmea, in loc sa ma joc ca sa ma distrez, ma joc ca sa-mi fac nervi.
O sa fac o pauza pana dupa pasti (poate mai joc putin joi) si vad atunci. Dar e posibil sa ma las de tot de battlefield 3 si sa astept Bad Company 3 (daca or fi in stare tampitii aia de la DICE sa mai faca un joc bun).

Am uitat sa precize de ECM jammer si flare din elicopter care nu blocheaza rachetele trase. Sau de cum toti inginerii au acum Javelin si daca te-a lovit doar unul e dus tancul. Pentru ca e disable dupa un hit si daca iesi sa-l repari, il trage pe al doilea si distruge tancul + te omoara splash-ul. Si asta cu lock-on mult redus ca timp. Genial. tancurile sunt acum din hartie.