Eu jucand Ace Combat 5, Ace Combat Belkan War (ambele ps2), si Ace Combat Skies of Deception (PSP), nu mi-a luat prea mult sa ma obijnuiesc cu controlu. Bine, daca esti nou, nush, probabil ia ceva, dar crede-ma ca nu e prea greu. Ce mi-a luat putin mai mult sa ma obijnuiesc este "OFF MODE" (o sa aflii ce este cand joci ) care aduce o noua dimensiune bataliilor si e geniala!
For the record: Sincer, sunt fan Ace Combat , si am jucat cam destule, kiar si Ace Combat 6 l-am terminat intr-o vacanta la un prieten care are si x360, si tre sa spun ca, lasand la oparte preconceptia ca Ace Combat is the king si restu e copie (f fals, faptu ca Ace Combat a stat mult singur in genul lui de jocuri si acum a aparut HAWX nu reprezinta plagiat, ci o adaugare la gen), HAWX este absolut peste Ace Combat 6. Grafica mai buna, poveste mai buna (bine, daca e sa o luam asa Ace Combat 6 are o poveste mai adanca, da prina de non senseuri tipice povestilor de jocuri scrise de japonez), sa nu mai zic de faptu ca foloseste GeoEye si tot terrainu e facut din poze de satelit, absolut genial, 50 de avioane (desi multe sunt avionul specific doar ca in alta configuratie, gen f-18 hornet si f-18 HARV...si DA in afara de faptu ca natural arata CAM la fel , este o diferenta in comportamentul avionului in zbor si in atac, mai ales din cauza "PERKS"urilor diferite) fata de 15 in AC6, si o gramada de kestii de unlockat, dandu-i un replay value mai mare.

Singurul lucru care nu pot sa zic e 100% satisfacator e multiplayerul, si mai exact cel competitiv, deoarece cel cooperativ e ff bun. SI asta din 2 motive: nu prea exista prea multe genuri de joc, in principiu doar Team Death Match, si spre exemplu asta seara, pur si simplu nu am gasit nici un joc pe competitive, doar pe coop...pe PSN that is. Dar mereu e loc pt DLC

Un joc genial, mai ales daca esti fan genului, si eu ii dau nota 8.8. Nu am calculat exact fiecare minus cat valoreaza, dar sunt cateva, in principiu multiplayeru cam saracutz...si unele inexactitati estetice ale avioanelor (ca fiind Arcade Jet Fighter, nu putem vbii de realism gen control realist sau mai stiu eu ce, spre exemplu ai 120 de rachete...cand max poti sa ai 2-6 depinzand de avion in realitate), cum ar diferenta dintre f-16 si f-2 (f-16 varianta japoneza construit de mitsubishi), care in joc spre deosebire de culoare, nu difera de loc, pe cand in realitate F-2 este mai mare, si forma aripilor difera putin.