Sa mai pun si eu o contributie la threadul asta.
I . In legatura cu ungurii din Romania . Am tot observat chestia asta cu maghiarii si am facut la un curs de studii americane , problema cu mexicanii care traiesc o viata intreaga pe teritoriul americii , fara macar sa stie o fraza in engleza. Dar totusi mexicanii nu cred ca sunt nesimtiti cu americanii cum sunt maghiarii cu romanii .
Am avut o experienta proprie , plecasem in italia si ne-am oprit la o benzinarie pe autostrada bulgariei , si am coborat sa iau o sticla de suc .Preturile afisate pe sticker nu erau nicidecum in euro , cred ca erau marci. M-am dus sa intreb la casa cat costa. Am intrebat mai intai in Engleza ...s-a uitat la mine si a dat din umeri. NERVI TOTAL! Cum sa lucrezi la o benzinarie Shell (nu altceva) si sa nu stii engleza.
Apoi am vazut ca la cealalta casa o tipa i-a vorbit celuilalt comerciant in germana...si apoi l-am intrebat in germana "Wie Kostet diesest in Euro?" si apoi parca a avut o revelatie...2 euro...am platit , am multumit tot in germana si mi-a raspuns "cu placere" (IN ROMANA!!!) FUUUUUUUU

II. Tigani si cuvintele. Am citit mai sus faza cu dexul. Dar nu inteleg un lucru->
Daca tigan inseamna persoana necivilizata , iar eu folosesc cuvantul pentru o persoana cu lipsa de respect in concordanta cu cuvantul din DEX , mai primesc amenda? Sau decat daca nimeresc sa fie chiar un Rrom si sa il fac tigan in fatza?