Quote Originally Posted by DeMons View Post
Nu stiu ce va asteptati de la Xbox... daca Xbox360 nu a fost cine stie ce..
Dupa cum sa vazut la grafica il face PS3 pe Xbox360.
In primu rand PS3 are placa video nVidia, logic ca bate acest xbox360.

Sau acel video depe youtube...WII2 vs Xbox360.
WII2 avand o placa video AMD , tot WII2 a castigat !
Placa video face totul ! Dupa cum am inteles acest Xbox360 nu are asa ceva.
Sa vedem daca putem sa te contrazicem, dar asa usor, pe rand cate un argument ca sa fie usor de digerat :
- "daca xbox 360 nu a fost cine stie ce " - la ce te referi vanzari sau configuratie hardware ? pentru ca ambele au fost de top, ca si numar de console vandute pana in Aprilie 2012 s-au vandut 67.2 Milioane de console, iar ca hardware avem procesor IBM power PC triplu-core la 3.2 GHz capabil sa proceseze 2 threduri simultan, memorie 512 Mb si o PROCESOR VIDEO ATI.
- treaba cu PS3 avea procesor nVidia si Xbox - Ati e chestie de gust si fanboy (in paranteza noul Playstation va avea procesor principal AMD si procesor grafic tot AMD). In plus xbox-ul avea antialiasting in jocuri pe cand PS3 - NU !!!
- " am vazut pe youtube WII2.... bate xbox" ... sefu Wii2 se numeste WiiU, apoi dumneata compari o consola care apare in 2012 cu una care a aparut in Noiembrie 2005 ??? PAi diferente de harware , tehnologia mai nou aparuta, WiiU va avea aceasta consola si peste 4 ani, pe cand anul viitor , probabil, vom avea si noi astia retardatii cu xbox-uri o consola noua care probabil va matura pe jos cu noulk WII asa cum a facut-o si generatia trecuta.
- si ultima si gata ca m-am racorit ''Placa video face totul ! Dupa cum am inteles acest Xbox360 nu are asa ceva. '' Dupa cum am inteles.... cum ai inteles ??? Chiar ai citit undeva sau doar ti-a spus un prieten ?
uite sa te ajut eu :
Hardware

Main article: Xbox 360 hardware

Xbox 360 Wireless Controller


The main unit of the Xbox 360 itself has slight double concavity in matte white or black. The official color of the white model is Arctic Chill. It features a port on the top when vertical (left side when horizontal) to which a custom-housed hard drive unit can be attached in sizes of either 20, 60, 120 250, or 320 GB. Inside, the Xbox 360 uses the triple-core IBM designed Xenon as its CPU, with each core capable of simultaneously processing two threads, and can therefore operate on up to six threads at once.[27] Graphics processing is handled by the ATI Xenos, which has 10 MB of eDRAM. Its main memory pool is 512 MB in size. - sursa Wikipedia.org.

On-topic sa nu ma certe sefii : ma bucur ca Microsoft nu a renuntat la IBM si arhitectura Power PC, eu de cand am vazut minunea ce se numeste CELL produsa de ei am fost convins ca IBM inca nu si-a spus ultimul cuvant in productia de procesoare. Lumea IT are nevoie de concurenta si cred ca cu cat mai multi producatori cu atat mai bine ne este noua utilizatorilor finali. Ma astept la bine de la noua generatie si sper ca Microsoft sa vina cu o chestie atat de interesanta pe cat este si kinect-ul.