Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Cine mai poate candida si sa aibe o sansa in fata lui Antonescu? Nimeni. In cazul asta eu asa vad lucrurile: ori Antonescu ori Basescu. Dintre doua rele, il aleg pe cel mai mic.
No offense,dar de ce e Basescu raul cel mai mic ? Asta nu pot sa inteleg.
Din punctul meu de vedere,mai bine Antonescu. De ce sa nu le dam si altora o sansa ? Desi imbarligatura aia de USL baga PNL-ul in aceeasi oala cu PSD-ul,pe care i'am avut la putere foarte multi ani inaintea lui Basescu.
Pe multi ii deranjeaza ca Antonescu a "latrat" foarte mult impotriva PDL-ului. Si nu vad de ce. In ciuda coabitarii PNL cu PSD,Antonescu a fost unul dintre cei mai principiali oameni din politica romaneasca din ultimii ani,perseverand pentru a'si atinge scopul : eliminarea lui Basescu din functia de presedinte. Amintesc motiunea de cenzura,incurajarea protestelor din ianuarie 2012,refuzul colaborarii USL - PDL. El si'a mentinut constant pozitia anti-Basescu,chiar si cand au existat tentatii serioase,spre exemplu,demersul de acum cativa ani al lui Basescu de a forma guvernul cu PNL. Antonescu a refuzat ferm,spunand ca nu vrea sa aiba de a face cu gunoaiele portocalii. Va ganditi ce presiuni au existat si din interiorul PNL-ului asupra lui Antonescu pentru a da curs propunerii lui Basescu,nu ?

Deci faptul ca a rezistat atatia ani fara sa se suceasca ma face nu sa il respect,ci sa il stimez putin pentru faptul ca are caracter. Unlike Basescu,presedintele care arunca cu noroi in toata lumea - si in opozitie,si in cei din ograda lui. Si asta constant.