Din Cațavencu:

�n ultima vreme, din ce �n ce mai multă lume folosește termenul „băsist” mai prost dec�t conjugă Vanghelie verbul „a fi”. Cuvintele și sensul lor au fost tot timpul o sursă de umor involuntar, flegme și conflict, iar ăsta e un fapt de care USL-ul profită zilele astea mai tare dec�t Daniela Crudu de prostia lui Leo de la Strehaia. Ce se �ncearcă prin variile canale media pe care le au la dispoziție useleii e transformarea �n amorez al lui Băsescu a oricărei persoane care �ndrăznește să scoată vreo vorbuliță �mpotriva actualei puteri.

Astfel, vor să ne facă să credem că există doar două produse pe piața politicii rom�nești, ambele expirate și provocatoare de urticarii, toxiinfecții și diaree-proiectil, dacă mă �ntrebați pe mine: băsismul și antibăsismul. At�t. Iar dacă nu votezi „DA” la gluma proastă de pe 29 iulie, nu ai cum să fii altceva dec�t un „băsist”. Reacția pe care o am �n general faţă de astfel de acuzații implică de obicei reducerea la stadiul prenatal, chiar pre-germinativ, a celor care o țin langa cu așa ceva. De data asta, m-am g�ndit că mai sănătos ar fi un ghid �n care să arăt clar c�nd utilizarea termenului „băsist” te face să pari mai tembel dec�t tipesa căreia �i cade dulapu’ �n cap �n timp ce se rupe �n figuri pe manele din clipul ăla faimos de pe YouTube.

Boicotarea referendumului nu te face băsist. Te face prieten cu statul de drept și cu procedurile democratice. Să luăm următoarea situație: un angajat de la Cernavodă a luat etnobotanice �n timpul serviciului, s-a crezut Prometeu și a provocat un dezastru nuclear național – de-ăla gen Cernob�l, �n care nu mai mergem la mare vreodată, iar singurele femei cu care o mai arde Mazăre au trei s�ni și poți să le numeri ouăle. E dat afară fără să i se respecte contractul de muncă, care presupune un preaviz și alte prostii. Acum suntem cu toții de acord că individul merită să fie concediat, doar tocmai a distrus juma’ de țară, �nsă există niște reguli, altfel o să-i mazilească la fel și pe angajații care nu merită asta. Dacă ții la legi, să repetăm și pentru fanii Antenei 3, nu ești băsist, ești un om normal.
Dacă nu-ți place USL nu ești băsist. Păi ce, nu poți fi fan Dan Diaconescu, ca toți cetățenii care au mai puțin de două clase (ambele fiind, de fapt, clasa I, pentru că prima dată au rămas repetenți)?!
Știu că pare greu de crezut pentru mulți, dar a critica USL fără să te iei �n aceeași propoziție și de Băsescu nu te face băsist. Dacă m�ine Gigi Becali �l pocnește pe Reghecampf peste bot pentru că de ce, nu e nimeni obligat să-i dea vreo două scatoalce verbale și lui Borcea c�nd �l critică pe cioban pentru comportamentul de… cioban. La fel, dacă reprezentații USL fac bukkake cu Constituția nu e nevoie să zic vreo două și de Băsescu �ntr-o paranteză. Bine�nțeles, cu condiția ca, atunci c�nd Băse o ia pe arătură, să i se aplice și lui corecțiile necesare. Din nou, �ntr-o astfel de situație ești om normal.