Scrisoarea Băsescului către proşti
Autor: LUCIAN AVRAMESCU

Dormiţi rom�ni! Staţi liniştiţi, cu curul pe cămeşă! Eu, Binefăcătorul vostru, eu, cel din care vă trageţi, eu, Traian Băsescu veghez ca democraţia să răm�nă nebelită de Ponta şi Antonescu. Şi apoi ce piele să mai iei de pe ea, că am jupuit-o toată. Dormiţi rom�ni! Dacă nu dormiţi acasă, am pregătit prin marii iubitori ai democraţiei de la PDL jocuri cu undiţa, grătare la iarbă verde, ieşiri �n peisaj. Cum n-aveţi cu ce să vă deplasaţi? Vă deplasez eu. Oamenii mei au pregătit autocare, grătare, undiţe şi unde să simţi mai puternic fiorul democraţiei dacă nu la iarbă verde?

Dormiţi rom�ni! De opt ani, dacă nu cumva de 20 de ani de c�nd, şef fiind, asud la �mplinirea principiilor sacre ale democraţiei şi şpăgii, pardon, m-a luat gura pe dinainte, ştergeţi şpăgii, e un cuv�nt nepotrivit pentru tema de azi, cum ziceam, transpir pentru ca democraţia să �nvingă şi să nu vă mai opintiţi voi ca proştii ştiind că eu sunt aici. �n concluzie, staţi acasă! Dacă plecaţi de acasă �n alt loc dec�t la pescuit sunteţi posibili trădători de ţară. Eu v-am zis că mă �ntorc chiar dacă pierd. Pierd la vot, dar ce �nseamnă votul? O vorbă de d�nşii inventată, cum zicea ăla de se dădea poet, Emilescu, Emiflescu, că bine scria amicul meu Patapievici că e o ruşine pentru literatură şi se aia pe el de netalentat şi de cum �l cheamă. Votez eu pentru voi.

G�ndesc eu pentru voi. Aţi auzit c�te calorii se consumă �n procesul g�ndirii? O grămadă. De ce să vă consumaţi caloriile, că şi aşa sunteţi nişte neisprăviţi, bag eu caloriile mele. Le bag şi pe ale Lenuţei. O scot şi pe fiică-mea la �naintare, Eba, că doar ştiţi că-i mintoasă. Voi, roiu la pescuit! Oricum sunteţi un popor, cum vă spuneam deunăzi, de r�me. Unde să fiţi buni dacă nu la pescuit, pe post de momeală? A, voi aţi crezut că sunteţi pescarii? Nu, eu sunt pescarul.

Dormiţi rom�ni! Muriţi rom�ni! Cu curul pe cămeşă. Aşa vă stă bine, e o confirmare genetică şi arhetipală a forţei voastre de a vă lăsa validaţi de valurile istoriei. Nici-un neam nu e at�t de solubil la democraţie ca voi. Ce-i aia democraţie? V-am zis. Eu sunt democraţia. Eu sunt patria. Eu sunt mama voastră din care vă trageţi, cum vă lămurea Nuţica, dar eu m-am cam şucărit pe ea c�nd a zis vorbele astea că doar nu sunt mama proştilor. Mă rog, ea mi-a spus că politic e de bine, şi ştiţi că am �ncredere că doar m-a scos patriot c�nd mi-am dat singur o casă (fraierii ăştia cred că eu mai aveam doar cinci, c�nd de fapt am zece!). Aia cu Morar care m-a scos cu flota e altă chestie, s-o uităm (ce eram fraier s-o las nevalorificată lu�ndu-mă după ăştia care au scos-o, e drept, la ordinul meu, cu valoare zero?).

Ca să n-o lungesc. Dormiţi rom�ni! Muriţi mai ales �n ziua votului. Votez eu pentru voi şi mă ştiţi că votez corect, nu fur, nu �ncalc, nu dau cu ştampila aiurea ca ăştia de nu mă votară data trecută şi era să c�ştige Geoană. Păi puteam eu să las ţara pe m�na lui Geoană? Sau acum pe m�na securistului sovietic Ponta? A, el nu era născut pe vremea aia? Ce dacă? Sunt unii care au turnat �nainte de a se naşte. Mie mi s-a �nt�mplat doar din liceu şi, mărturisesc jenat, regret. Puteam mai devreme. Muriţi rom�ni, de ziua votului! Vă fac parastasul.

SURSA: Scrisoarea B?sescului c?tre pro?ti | Jurnalul National