offT : deci .... offffff.... de asta mor eu pe romani.. prietene.. eu ti`am spus ca tu esti "total pe dinafara" la interpretarea acestui cuvant : civilizatie. Si imi pastrez parerea, pt. ca tu l`ai folosit intr`un context general.... alta data, te rog pune jos un asterix si scrie ca anumite cuvinte le folosesti, in conceptiile tale, modul tau in care le vezi etc.

demonstratia asta e de dragul artei:

CIVILIZ�ŢIE, civilizaţii, s.f. Nivel de dezvoltare materială şi spirituală a societăţii �ntr-o epocă dată, a unui popor, a unui stat etc., cultură (materială sau spirituală); p. ext. nivel �nalt de dezvoltare a unei societăţi. – Din fr. civilisation.
CIVILIZ�ŢIE s.f. Nivel de dezvoltare la care se găseşte viaţa socială, materială şi spirituală a unei formaţii sociale sau a unui grup social; stare a vieţii sociale, economice şi culturale a unui popor, a unei epoci etc. ♦ Grad dezvoltat de cultură materială a unui popor, a unei societăţi etc. [Gen. -iei, var. civilizaţiune s.f. / cf. fr. civilisation].

gasesti toate intelesurile aici.. Nici macar unul nu pomeneste de pasiuni, de hobby`uri sau ce prostii indrugi tu acolo, "in opinia ta". Daca nu se gasea scris, pe intelesul tuturor semnificatia cuvantului, iti permiteam sa te dai si tu cu parerea ca un deontolog mic ce esti, plin de experiente din cate inteleg.

p.s. cand am spus ca am simtit nevoia sa ma descarc, m`am referit ca nu am mai reusit sa trec cu vederea niste prostii/aiureli/aberatii scrise pe forum. Daca nu cunosti intelesul anumitor cuvinte, nu le mai folosi. Ti`as fi recomandat un dictionar, dar acum sunt destule pe .net .. multa bafta in continuare.