Quote Originally Posted by scofield91 View Post
Eu tot cred ca noiembrie 2014 va fi targetul.
Nu vad cum sa anunte consola in vara la E3 si in doar 3-4 luni sa o scoata pe piata. Ar trebui o companie mult prea agresiva, o serie de conferinte in care sa fie explicate toate atuurile consolei etc. Asa ca tot 2014 spre sfarsit ramane data cea mai aproape de noi si plauzibila in care putem avea noua consola.
Nu cred că Microsoft a dorit să lanseze următorul Xbox �n 2014 niciodată, şi să spun de ce.

�n primul r�nd, uită-te la line-up-ul Xboxului pentru anul viitor, şi anul acesta. Halo, Gears, a ieşit acum ceva vreme Forza, poate mai aduc ceva pentru Kinect şi... that's it! E o minune dacă rezistă Xboxul p�nă �n 2014, şi dacă o face, PS3-ul şi (poate) Wii U �l vor toca la foc automat.

�n al doilea r�nd, de ce Microsoft ar �ncepe producţia la cipurile din Xbox 720 �n 2012, dacă targetul e 2014? Ca să lanseze o consolă cu procesor vechi de 2 ani, risc�nd să piardă teren �n faţa PS3-ului? Se ştie clar că se doreşte ca noua generaţie de console a celor de la Sony şi Microsoft să fie umpic mai performantă dec�t cel mai puternic PC de pe piaţă la momentul acela, sau măcar la fel de bun, căci dacă nu se �nt�mplă asta, cum ar supravieţui consolele alţi 5-6 ani cu un hardware şchiop? Dacă MS a �nceput producţia anul acesta, e clar că doresc să lanseze consola anul viitor. Nu văd de ce ar plăti costuri suplimentare de �ntreţinere şi depozitare a pieselor pentru a lansa consola �n 2014.

Iar partea de marketing... multă lume str�nge bani deja pentru noile console, iar mulţi tech geeks pl�ng pe forumuri şi site-uri de specialitate că PS4 şi Xbox 720 trebuie să apară anul viitor neaparat, că vechile console nu mai pot. Anul viitor e anul consolelor. Nu e nevoie de nici-un marketing puternic. O prezentare puternică la E3, reclame pe teritoriul pe care consola domină piaţa (America, �n cazul Xbox-ului şi Europa �n cazul PS-ului) prezentări cu cele mai puternice francize �n format 4k, iar consola care poate să facă backwards compatibility şi o �ntrece pe cealaltă la serviciul online şi specificaţii poate să c�ştige şi viitoarea generaţie.

Just my 2 cents.