Single post: nVidia GTX 780 - GK110 GeForce pentru gameri

  1. #8 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    @Merdiso eu nu fac comparatii cu placi de la concurenti, vorbesc de placi de la Nvidia. Eu zic ca pot sa scoata placi care sa nu fie atat de limitate din punct de vedere al specs-urilor, pentru ca oricum vor oferi un spor de performanta si se evita alte bottleneck-uri care pot aparea. Tocmai deaia vreau sa sara de la 256 bit la 384, de ce nu chiar si 512 (haha, da, bine) pentru ca in timp rezolutiile vor fi din ce in ce mai mari, asteptam doar si 4K, nu?
    La Max Payne 3 nu texturile sunt problema ci MSAA-ul. Daca las toate detaliile la maximum insa scad MSAA de la 8x la 4x, practic consumul de memorie scade de la 2030 MB la 1421 MB, am inclus si doua screenshoturi. Eu inainte de GTX 680 am avut 7970 si in unele jocuri diferenta este vizibila cu ochiul liber in favoarea Nvidia. Un exemplu foarte bun este Battlefield 3 unde FPS-urile au crescut simtitor.

    @MonkY am vrut si eu sa-mi iau GTX 660Ti insa m-a cam dezamagit bus-ul memoriei, si am evitat sa mai cumpar acea placa tocmai pentru a nu avea probleme cand voi face upgrade la display. Eu ma joc mult pe PC, titluri care au cerinte destul de mari, iar un bottleneck la vram e exact ce nu as vrea. Bine, eu cu siguranta la anul in martie-aprilie voi trece pe GTX 780, tocmai deaia am asteptari de la ea.
    Attached Images Attached Images 2012-09-12_00001.jpg 2012-09-12_00002.jpg