@Merdiso Tin sa te anunt ca informatiile care le oferi tu sunt putin eronate. Intr-adevar Nvidia nu a mai scos anul asta GK110 pentru ca nu a mai fost nevoie, si nu pentru ca a scos AMD o placa mai slaba, ci pentru ca nu era nevoie de mai mult. Sincer acum.
Pentru 4K nu astept deloc mult si bine cu un GTX 680. De ce? E simplu, placa poate duce fara probleme 3 monitoare, asta inseamna o rezolutie de 5760x1080 sau 5760x1200. Ti se par asa mici rezolutiile astea? Daca stai sa te mai gandesti si la faptul ca totusi, nu trebuie neaparat sa te joci cu maximum de MSAA sau mai stiu eu ce detalii, placa se va descurca fara probleme. Ai 60 FPS-uri intr-un joc foarte pretentios, dar cu totul la MAXIM, aici dau ca exemple: Crysis 2 + HD Texture Pack + totul maximizat, merge fluent. Battlefield 3 merge cu peste 60 FPS-uri in multiplayer cu 64 jucatori, la fel, merge perfect.
Consolele nu dicteaza nimic PC-ului momentan, si nu o mai face deja de o perioada in caz ca nu stiai. Cu cat Microsoft si Sony vor trage m�ţa de coada si stau cu PS3/Xbox 360 vor avea numai de pierdut gameri care se orienteaza catre PC si stii de ce? Pentru ca oricum PS3/Xbox 360 sunt cu mult ramase in urma, iar ceea ce sta sa apara nu se anunta chiar atat de performant precum ne-am fi asteptat. Consolele au altceva al lor de exemplu jocurile exclusive sau posibilitatea de a te juca cu prietenii, dar PC-ul le are pe ale lui. Ce conteaza ca pe console nu ies jocuri care nu sunt full hd? Pe PC tot pot fi jucate full HD sau la rezolutii chiar mai mari, eventual daca-si bat capul producatorii, iese cu totul alt joc. Dau aici ca exemplu Battlefield 3 a carui varianta pe consola sincer n-are nimic in comun cu varianta de PC.

@MonkY 2560x1600 nu e 4K, 4096x3112 e full 4K. Fiecare joc este facut in mod diferit si consuma resurse in mod diferit. Eu nu ma joc Eve de exemplu, iar tu poate nu te joci Battlefield 3.
Fiecare isi cumpara echipament in functie de nevoi cred.