Quote Originally Posted by Merdiso
Apropo, daca piata consolelor nu o dicteaza pe cea a PC-ului, de ce nu avem inca jocuri exclusive PC care sa puna serios la treaba placile video noi ?
90% din jocuri sunt porturi de console upgradate, dar tot porturi de console sunt.
Man, fara nici o suprarare, eu personal te rog sa te opresti aici. Daca un joc e multiplatform asta nu inseamna ca e acelasi joc pe toate platformele! Crysis 2, Battlefield 3 si multe muuuuuulte alte jocuri sunt cu totul diferite pe PC fata de varianta de console. Si nu, nu difera doar grafica, ci si gameplay-ul. Fa o comparatie pe youtube, poate iti poti da seama.
Quote Originally Posted by Merdiso View Post
N-ai inteles mai nimic din comparatia aia, nu conteaza ca FIFA a devenit next-gen anul urmator, am vrut doar sa arat faptul ca ambele jocuri foloseau engine-uri total diferite pe cele doua platforme, lucru care nu se poate spune si despre Battlefield 3. Faptul ca-i limitat si ca are framerate-uri mici il stiu si eu foarte bine, dar macar nu e cu totul alt joc, dupa cum afirmai tu. FIFA 10 PC vs FIFA 10 consola e cu totul alt joc.
P.S. FIFA se joaca la fel si pe PC si pe consola daca ai gamepad, pe PC ai avantajul patch-urilor, rezolutiei 1080p si chiar a framerate-ului mai bogat in unele momente, iar pe consola ai mai multi jucatori -> preturi mai bune in Ultimate Team.
Eu tin sa cred ca tu NU ai jucat cele doua versiuni ale Battlefield 3 sau oricare alt joc in aceasta situatie. Sa-ti mai spun si de ce sunt facute jocurile mai intai pe consola si dupa aia portate pe PC. Daca s-ar face jocurile pe PC si s-ar folosi ultimele tehnologii sunt curios cum le-ar mai putea porta pe niste console deja vechi de 7-8 ani. Inainte era invers, se faceau pentru console si se portau si pe PC, insa nu mai e cazul.