Chestia ca fiecare joc are feeling special doar pe platforma pe care a fost conceput se aplica si in cazul PSX - insa si pe PS2 - de asemeni emulatorul de PSX al PSP ului este superb (pentru cei care aleg sa se joaca "on the go") de asemeni PS3 ul are posibilitatea sa ruleze jocuri de PSX - ceea ce e foarte bine. Odaca tu backward compatibility vine automat si o prezervare a jocurilor vechi (practic se schimba doar hardware ul, care sa fim seriosi, comparativ cu PS3 e doar o gluma proasta - lumea a uitat cand isi intorcea consola cu susul in jos pentru a putea rula anumite jocuri "imprumutate" pe la prieteni, sau de la prieteni)

Totusi eu consider ca jocurile sunt facute pentru a fi jucate pe platforma pe care au fost ele concepute si fac tot posibilul sa ma joc pe platforma originala - (desi Nintendo are backward GBC - ruleaza jocuri de GBC si GB, GBA - ruleaza GBA, GBC si GB (exceptie micro care ruleaza doar GBA games - de asemeni NDS urile ruleaza jocuri de NDS si de GBA ceea ce este un lucru bun)

Observam trendul pe piata jocurilor (sau mai bine zis pe piata producatorilor de console) pentru a transfera totul spre mediu de stocare virtual (respectiv content virtual) - spre deosebire de mediile fizice cu care ne-am obisnuit timp de 30+ ani. Evident ca acest lucru se va intampla - mai ales ca producatorii de hardware doresc o COTA cat mai mare din piata de distributie - care aduce venituri foarte mari companiilor producatoare de software)

Eu sper ca noul DSi va avea virtual console - de GB/GBC/GBA chiar si Game gear, Sega Nomad, Atari Lynx sau - game.com (cred ca a fost prima consola cu touchscreen insa un esec) sau jocuri specifice japoneze produse de bandai pentru platforma Wonderswan (pentru cai care nu stiu aceaste console au fost concepute chiar de Gunpei Yokoi - producatorul GB ului de la Nintendo - dupa ce a fost tras pe linie moarta datorita insuccesuliu Virtual Boy ului)