Single post: Noutati Apple: iPad Mini, iPad 4, iMac, Mac Mini & MacBook Pro

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Noutati Apple: iPad Mini, iPad 4, iMac, Mac Mini & MacBook Pro

    Asteptam cu interes conferinta Apple de azi, bazandu-ma pe avalansa de informatii si zvonuri care circulau pe toate site-urile de profil si nu numai. In proportie de 99% stiam ca Apple va veni astazi cu noul iPad Mini (un iPad 2 dar de 7.9" in loc de 9.7"). Stiam ca va veni si noul MacBook Pro cu Retina Display, stiam ca iMac-ul si Mac Mini-ul vor veni cu un refresh (si inca ce refresh), insa, wow Apple! Un nou iPad? La asta nu cred ca se astepta nimeni. Nu am vazut nici macar cel mai mic zvon legat de iPad 4th gen (pe care unii deja il numesc iPad 3S), iar Apple chiar ne-a lasat cu gura cascata astazi. Voi incerca sa le iau pe rand si sa vedem care sunt atu-urile fiecarui produs Apple in parte.

    Primul trebuie sa fie iPad Mini. Cel pe care toti il asteptau (ca o competitie directa pentru Nexus si alte tablete de 7"). Si a venit. Cu o diagonala de 7.9" si un panou IPS (inca asteptam sa ni se confirme noul panel de tip IGZO de la Sharp), iPad Mini vine cu aceeasi rezolutie ca si iPad 2: 1024x768. Asta rezulta 163 PPI (departe de 264 PPI la iPad 3). Insa la iPad Mini, totul tine de ergonomie, de cat de usor se poate manevra cu o singura mana. Si asta pentru ca in varianta WiFi acesta nu are decat 308 grame! Cu 53% mai putin decat iPad-ul.

    Vine cu un procesor Dual-core A5 (exact ca si iPad 2) iar memoria se presupune ca va fi aceeasi: 512MB RAM. Marele sau avantaj (pe langa greutate si dimensiunile care-l fac extrem de portabil) insa mi se pare dat de faptul ca Apple a mers pe acelasi ratio ca si la celelalte iPad-uri. Nefiind widescreen, mie unul mi se pare mana cereasca pentru tot ceea ce tine de reading, browsing, etc. Este probabil si unul din motivele pentru care Phil Schiller nu s-a sfiit sa-l compare side by side chiar cu un Nexus, demonstrand faptul ca pe iPad Mini vei vedea cu 49% mai mult content decat pe un 7" widescreen.

    Avem dimensiunile de 200mm x 134.7mm si o grosime de doar 7.2mm, si in rest, cam tot ceea ce am putea gasi pe iPad 3. Bluetooth 4.0, WiFi dual 802.11a/b/g/n precum si LTE, jack de 3.5mm, speaker, microfon, giroscop, accelerometru, senzor de lumina, precum si noul Lightning connector. In plus, desi Apple nu spune nimic despre asta, se poate observa ca noul iPad Mini vine acum cu 2 speakers. Ah, si sa nu uitam de cele 2 camere: frontal avem 1.2Megapixels si 720p HD Video iar pe spate avem iSight camera la 5Megapixels f/2.4 si 1080p.

    Ca preturi si variante, iPad mini vine in 2 culori (clasicele alb si negru, doar ca de data aceasta designul e dat mai mult de liniile lui iPhone 5 mai mult decat "vechiul" iPad), si in 3 capacitati: 16GB la 329 USD, 32GB la 429 USD, 64GB la 519 USD. Pentru varianta cu LTE fiecare pret trebuie crescut cu 130 USD. Personal cred ca la 329 USD este un competitor serios pentru tabletele din categoria "7" cheap". Preorder-ul incepe din 26 Octombrie (peste 3 zile) si livrarile sunt estimate pentru 2 Noiembrie 2012.

    Ne mutam mai departe la surpriza serii (as spune a anului), si ca sa glumim un pic, i-as spune Noul Noul iPad! Sau, iPad 4th Generation. Sau iPad 4. Si de ce nu, iPad 3S? Oricum s-ar numi, practic este "vechiul" New iPad la care inima s-a schimbat din A5X in A6X (dual core A6X cu quad core graphics). Desi iPad 3-ul era deja rege la capitolul viteza, de data aceasta cu A6X putem spune ca este de 2 ori rege, acesta fiind in principiu de 2 ori mai rapid decat A5X. Personal pot spune ca la capitolul performanta, nu mai exista concurenta in materie de tablet-uri: iPad 4 este cel mai rapid!

    Din pacate nu stim nimic despre memorie (Apple are "obiceiul' de a nu ne incurca prea mult cu date tehnice), insa presupun ca vorbim tot de 1GB RAM (in sinea mea ma rog sa vad 2GB RAM, desi ca posesor de iPad 3 nu am simtit niciodata nevoia de mai mult de 1GB). Ce mai avem modificat fata de iPad 3: well, acum avem 1.2Megapixels camera si pe fata, precum si noul conector Lightning. In rest, pana nu vom vedea primul review la iPad 4, sincer nu mai vad nimic schimbat. Poate si aici vom avea parte de noul IGZO panel de la Sharp, poate vom vedea o autonomie mai mare (desi Apple nu a modificat nimic pe site referitor la asta) si de ce nu... poate acesta nu va mai suferi de supraincalzirea pe care o puteam regasi la iPad 3. Preturile raman exact aceleasi cu "vechiul" iPad 3 iar preorder-ul incepe din 26 Octombrie si livrarile sunt estimate pentru 2 Noiembrie 2012.

    Trecem la noul iMac, al carui design pe mine unul m-a lasat masca! Pentru cei care nu stiu, iMac-ul este calculatorul de tip "All in one" de la Apple (unde toate componentele sunt integrate in monitor). Sincer, am stat si m-am uitat la cat de subtire este, si inca nu inteleg unde au reusit sa introduca toate acele minunatii. Ganditi-va ca acum are un volum cu 40% mai mic decat generatia anterioara, iar la margini are 5mm! Daca l-ar fi facut mai subtire, te-ai putea taia in el! Cel mai important upgrade insa are loc la display. Acesta este acum cu 5mm mai subtire si foloseste un panel care este cu 75% mai putin reflexiv.

    Toata nebunia consuma cu 50% mai putin decat generatia anterioara. Si sa nu credeti ca se intampla asta datorita faptului ca se folosesc configuratii slabe. Oh no. Se vine acum cu procesoare Intel Quad Core i5 si i7 cu Turbo Boost 2.0, cu grafica 60% mai rapida (datorita lui Kepler - nVidia GTX 680MX in varianta de 27" si GT 650M in varianta de 21.5"), HDD cu noua tehnologie Fusion Drive (practic un HDD de pana la 3TB in combinatie cu un SSD de pana la 768GB), precum si conexiuni Thunderbold, USB 3, WiFi, Bluetooth. Nu a fost uitata nici camera 720P, Wireless Magic Mouse-ul sau Magic trackpad-ul. Si in final, OS X Mountain Lion. Totul la configuratii incepand de la 1299 USD pentru varianta de 21.5" si 1799 USD pentru varianta de 27". Varianta de 21.5" va fi disponibila din Noiembrie, iar cea de 27" din Decembrie!

    Mac Mini este jucaria pe care multi o viseaza in locul monstrului de calculator din dormitor. Si acesta a primit un refresh, fiind acum de 2 ori mai rapid. E o minune sa vezi ca in "calculatorul cat o palma" ai la dispozitie puterea unui i5 sau i7, Intel HD Graphics 4000, HDD upto 1TB si upto 256GB Flash (cu aceeasi tehnologie de caching denumita Fusion Drive). 4GB DDR3 la 1600Mhz impreuna cu porturile Thunderbolt, USB 3, WiFi, HDMI, Bluetooth... si chiar si un card slot, fac din Mac Mini o adevarata bijuterie. Preturile incep de la 599 USD (varianta i5 la 2.5Ghz si HDD de 500GB) si ajung la 999 USD (pentru varianta i7 la 2.3Ghz, 2 x 1TB HDD).

    MacBook Pro-ul este iarasi o nebunie care a primit un refresh. De data aceasta, avem Retina Display. 4 milioane de pixeli pentru modelul de 13" (cu rezolutia 2560 x 1600) si peste 5 milioane de pixeli pentru modelul de 15" (cu rezolutia 2880 x 1800). Puterea a crescut si ea cu ajutorul ultimelor procesoare Intel i7 si pana la 16GB DDR la 1600Mhz. HDD-urile sunt de fapt de tip flash si avem optiuni de la 128GB pana la 512GB. Pentru varianta de 13" avem Intel HD Graphics 4000 iar pentru cea de 15" Intel HD Graphics 4000 plus GT 650M cu 1GB DDR5. Printre altel, avem Thunderbolt, HDMI, USB3, Dual Mics, MagSafe 2, card SDXC, WiFi, Bluetooth 4.0, Webcam 720p, tastatura iluminata si multi-touch trackpad.

    Si toate aceste nebunii cu o autonomie de 7 ore (wireless web browsing) si 30 de zile in standby... si tipic Apple: acum cu 20% mai subtire! Practic este cel mai subtire si mai usor MacBook Pro creat vreodata! Incep sa ma intreb daca nu cumva incet-incet Apple va confunda MacBook Pro cu MacBook Air :D Anyway, preturile la MacBook Pro cu Retina Display incep de la 1699 USD si ajung usurel la 2799 USD!

    Ar mai fi o groaza de statistici (tipice Apple) si de cat de bine merg vanzarile lately... insa prefer sa va las sa va delectati cu noile produse (care vad ca intre timp au si aparut pe site-ul oficial: Apple. Cu aceasta, inchid micul meu "keynote" si astept impresii pe tema noilor produse Apple (sau a refresh-ului la celelalte).

    In speranta ca nu am ratat nimic, promit sa revin si sa mai updatez stirea (si sa adaug imagini pentru fiecare produs in parte). Multumesc pentru atentie! Si bravos Apple!

    Attached Images Attached Images ipad_mini.jpg