Quote Originally Posted by voodoo3000 View Post
Dupa mine, PSX e cea mai tare consola din toate timpurile...nici o consola nu ofera feeling ca PSX. Pe vremurile alea developerii puneau accent pe farmecul jocului. Spiro, Syphon Filter, Rez evil 2,3, Granturismo, Crash Bandicoot, Tekken, astea da jocuri + multe altele. Acum cind ma uit ce jocuri apar pe console mi se face mila de "new-gamerii" nostri. Reteta de cacao: mult singe + gloante + f multa violenta. Nu zic ca nu e voie sa fie ceva violenta sau singe intr un joc, dar nu asa de explicit cum se face acum. Din cauza asta avem atita tineri retarzi, violatori, care se uita la GTA sau vreun COD 5 si apoi iese in sat si violeaza o baba dupa ce taie vreun vecin. Si toate astea ghiciti de ce se intimpla? Asta se cere...
PS one a fost o consola precum nici una, a oferit o diversitate de jocuri de neegalat si in zilele noastre parerea mea, dar nu is as putea zice ca is complet deacort cu afirmatia de mai sus intradevar is ceva mai rare dar mai sunt jocuri bune si in ziua de azi, iar faptu ca ar influenta negativ jocuriile mai violente precum GTA4, COD4 mi se pare o prostie ii numa o scuza oferita de cei in cauza pentru a scapa mai usor (si autoritatiile fie pun botu, fie promoveaza situatia asta pentru as atinge scopurile), de nu ar fii jocuriile astea ar da vina pe filmele violente de nu ar fii nici filmele violente ar ajunge sa deie vina pe muzica hip-hop, o scoatem si pe aia se da vina pe carti "violente" le scoatem si pe alea ii de vina cainele vecinei si asa mai departe, crime violuri stupide au existat cu mult inainte sa apara jocurile, dar nimeni nu vrea sa recunoasca ca ii in totalitate vina lui si jocuriile sunt cea mai usoara tinta in zilele astea.