Quote Originally Posted by Webpredator View Post
Concluzia e ca trebuie sa acceptam cel putin un compromis, ca si useri - aparent nu exista router high-end "perfect"
Ca sa raspund la ultima intrebare adresata - as alege ASUS, bineinteles...
Man, eu unul renunt la Asus RT-N66U pentru un singur motiv: overheating! Deci n-am vazut in viata mea un router care sa friga in halul asta. Cel putin in spate, pe rama metalica (unde sunt si porturile UTP), sare de 40 de grade. Si se pare ca Asus RT-AC66U are un design identic (inclusiv in interior)... Desi el e stabil, chiar nu-mi place ideea ca un router sa fie atat de cald.

In rest da, Asus RT-AC66U pare a fi cel mai "full featured" dintre toate, si avem si custom firmware (chiar daca deocamdata doar Merlin). Are si antene detasabile... are si functia aceea prin care iti poti accesa orice din retea - si nu este vorba de VPN (sper sa fie securizata serios partea asta).

D-Link-ul DIR-865L ma atragea si ca pret, si pentru ca e un D-Link (nu prea am avut probleme cu ele). Dar, nu stiu ce Dzeu le-a venit cu designul asta. Pe suport scrie mare, ca daca-l scoti, pierzi garantia. Really? Deci adio pus pe perete sau culcat... Mi se pare bizar rau.

Oricum ar fi, toate routerele wireless gigabit sunt imense... cele mai mari din clasa "home" pe care le-am vazut pana acum...