Cum suntem in Romania si romanul e zgarcit, as propune ca anumite sectiuni din site des frecventate si cu valoare mare (Bazar, jocuri cu preturi bune, ghidul cumparatorului consolist, ultimul joc devorat, chat, etc) sa fie restrictionate, dar cu o taxa de 1 (UN) euro pe an, iar restul forumului sa fie la liber. Vrei sa citesti despre nush ce joc aparaut, esti liber sa o faci. Vrei sa-l cumperi mai ieftin - plateste 1 EURO, ce mama dracu!

Cred ca sunt multi care ar da 1 EURO ca sa economiseasca 2-3-5-10-20 pe jocuri cumparate, sau sa afle de oferte sau alte lucruri interesante, mai ales dupa ce au avut ocazia sa guste din restul de 80% din forum care e free for all.

Si mai cred ca multi ar da 1 euro macar pentru faptul ca e pur si simplu enervant sa dai click pe un link pe site si sa nu-ti mearga, cu un mesaj de genul "Access restrictionat doar pentru membrii platitori - sustine CG.ro si devino membru - taxa anuala 1 EURO". Ce mama dracu, e UN euro. Si primesti o gramada de chestii la schimb.

Desi eu personal subscriu la ideea cu o taxa de 5 euro; nu vad nici un dezavantaj pt comunitate. Chiar din contra, eu unul as fi mult mai activ stiind ca pe forum sunt doar oameni dispusi sa dea 5 EURO pentru asta, si banuiesc ca nu sunt singurul. Creste nivelul. In plus, ceva ce nu s-a spus pana acum:

La 20k useri, costul gazduirii este de 2000 euro.
La 2k useri (sa zicem ca raman 2000), costul gazduirii scade. Banii ramasi pot fi folositi in alte scopuri.

Se poate lasa o sectiune de forum la liber (pentru vizualizare) pentru ca potentialii noi membri sa vada pe ce dau banii. Cateva thread-uri din bazar, 1-2 review-uri, un thread de discutie despre un joc mai popular, etc. Suficient de mult cat sa-l faca sa inteleaga pe ce da banii.