Salutare,

Am decis si eu sa trec la "nivelul 2" cu aparatul foto, insemnand ca vreau un upgrade de la o camera compacta la una cu obiective interschimbabile. Am optat pentru asta pentru ca pot investi in viitor si pastra flexibilitatea aparatului foto insa pastrand portabilitatea si usurinta de utilizare a unui point-and-shoot. Calatoresc destul cat sa-mi doresc un accesoriu usor pentru fotografii, reusind instantanee fara prea multe pregatiri prealabile, din pozitii incomode si fara sa ma astern la drum in ideea ca "urmeaza o sedinta foto".

Dupa indelungi cautari am ramas sa aleg unul din astea doua:
Oferte de Craciun 2012 - Echipamente Foto-Video - Panasonic-DMC-GX1
Oferte de Craciun 2012 - Echipamente Foto-Video - Nikon 1 v2

Aici un review extins al lui Panasonic Panasonic Lumix DMC-GX1 Review - Watch CNET's Video Review - page 2 iar aici este unul pentru Nikon Nikon 1 V2 - Digital cameras - CNET Reviews.

Din ce inteleg eu, lucrurile ar sta cam asa:

Nikon:
+ autofocus hibrid, phase detection si contrast detection (de regula disponibil doar pe dslr-uri oricum mult mai scumpe);
+ calitate filmare;
+ viteza/ performanta;

- pret mai mare;
- usurinta utilizare (lipsa butoane programabile, touch screen etc);
- senzor ceva mai mic decat la Panasonic (daca inteleg eu bine, alea 4/3 sunt sensibil mai mari decat Nikon CX);

Panasonic:
+pret;
+calitate imagine (teoretic);
+usurinta utilizare;
+design compact, o idee mai usor decat Nikon;

- comenzi cretine pentru focus manual si zoom (la kit-ul standard de lentile), ambele sunt cu butoane "+" si "-" in loc de inel;
- calitate filmare;
- performanta/ viteza

Ce parere aveti?