Quote Originally Posted by trickz View Post
Problema cu sumele mici este, a fost si va ramane, comisionul prea mare. Nu se justifica pentru un euro o tranzactie.
Mai baieti, fara suparare, stiu ca o sa va ofticati pe mine, dar daca habar n-aveti ce vorbiti mai bine nu vorbiti. Tocmai i-am explicat domnului de mai sus ca poate plati fara card. Acum trebuie sa explic iar ca sunt si banci care nu iau deloc comision? Eu am primit bani in cont de foarte multe ori, platit direct de la ghiseu, zero comision pentru mine si zero comision pentru depunator.

Sunt si banci mai "smechere" care te comisioneaza, ING si BCR fiind printre cele mai nesimtite, dar sunt si banci ok, gen BT sau Raiffaisen care nu iau deloc comision la depuneri de la ghiseu. Si nu cred ca e greu pentru administratorul forumului sa faca un cont la o astfel de banca.

Deci problema nu o reprezinta sumele mici sau lipsa cardului, problema e ca suntem putini useri pe forum si am ramane si mai putini daca s-ar impune taxe. E un cerc vicios aici: forumul nu poate atrage sponsori (cu bannere platite) daca n-are useri destui si n-o sa aibe useri destui daca nu rezista si nu e popularizat constant.

Taxa la Bazar mi se pare o idee proasta, in primul rand e un forum de "gaming", nu de "vanzari". Si asta se vede, din nou - nu vreau sa supar pe cineva, dar personal am reusit sa vand foarte putine chestii aici, in schimb pe alte forumuri (nu dau nume, se stie ce si cum) sau pe okazii am vandut mult mai usor. Lipsa unui numar mare de useri e principala problema, iar o taxa ar agrava problema asta.

Probabil ca s-ar gasi useri care sa plateasca taxa, dar dupa un timp (eu zic ca max. 2-3 luni) ar cam renunta cand ar vedea ca nu au clienti aici si nu vand nimic.