OKE! Am fost sa ascult receiver si CD player.
Am pus CD-uri pe Marantz CD6004 (wow cat de bine poate sa sune), floorstands Bowers&Wilkins CM8 si ca receiver Yamaha RX-A820 vs Denon 2113.

Suna bine de tot Yamaha, dar de fiecare data cand am schimbat pe Denon ne-a placut mai mult (prietena mea s-a decis mai repede ca mine): sunet mai cald, un pic mai mult "spatiu" si mediile si inaltele mai detaliate, bass un pic mai puternic, o armonie mai placuta. Cel putin asa am simtit noi, ne-a placut foarte mult.
Pe combinatia asta (Marantz CD, Denon, B&W CM8) m-au trecut fiorii pe Dead Can Dance (am asistat la cel mai bun live in my life in octombrie cand au cantat in Milano)
La partea de bass CM8-urile sunt cam dezamagitoare (coboara doar la 69Hz, ciudat pt un 3-way floorstand). E rapid, e acolo bine detaliat dar anemic (Amon Tobin - Four Ton Mantis cere bass). In rest suna incantator de bine. Tool (Parabola de pe Lateralus) suna controlat, dinamic; Therion - Clavicula Nox si Eye of Shiva (nu stiu cine asculta asa ceva pe aici) incredibil de detaliat, reda foarte bine atmosfera dark, sunet invaluitor.
PSB le vandusera dar i-am spus ca vreau neaparat sa ascult si m-a sunat marti sa-mi spuna ca le-a comandat si ca ma anunta cand ma pot duce sa le "pun la treaba"
Mai avea din linia Alpha dar nu am mai ascultat.

Asa ca am plecat acasa cu Denon AVR 2113 si Marantz CD6004. Uber happy !!!!! E si reducere luna asta

Cine a mai avut ocazia sa asculte Bowers & Wilkins CM8? Sunt curios de opinii.

Cheers !