Ca si tine m-am lovit si eu de aceeasi dilema acum cateva luni, si dupa lupte seculare (care au durat cateva saptamani) a ramas in ultima instanta sa aleg intre Canon G15 si Sony RX100. Bine, eu am mai avut si Canon G1x pe lista (care sincer le bate pe toate la IQ si ISO noise), dar am renuntat la idee datorita lentilei cam lente si a faptului ca sarea un pic de ideea de compacta (stai cu capac la lentile exact ca la un DSLR).

RX100 ma atragea datorita senzorului mare si a portabilitatii extreme... insa ca fericit posesor al unui Canon G9 de ceva ani (si un 7D tot de la Canon), am zis sa merg pe ceva sigur... si-am ales G15-ul. Poate a contat si faptul ca G15 are lentie mai rapide in tele... poate a contat faptul ca RX100 nu avea viewfinder si pare mai mult o jucarie (desi dupa IQ-ul din poze, nu e deloc)... poate ca in final a contat faptul ca am vrut o camera care desi e compacta, sa stiu ca tin in mana o camera, nu un "semi-telefon mobil". Si in final, a contat si pretul, G15 fiind cu aproximativ 250 USD mai ieftina decat RX100. Mai adaugam si faptul ca am tot citit despre diverse "overheat"-ings la RX100... si asta a fost.

O sa urc cateva poze facute cu G15... sa-mi spui cum ti se par (pentru o compacta cu un senzor atat de mic). Din pacate, nu sunt facute de mine... sunt luate de pe la diversi. Eu inca "lucrez" la partea de a scoate ceva serios

Update: imaginile au fost sterse datorita problemelor de copyright. Sorry!