Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Nici nu stiu daca e corect sa-ti dau like pentru ce ai zis. Am ramas...

Uimitor...ce pot sa zic. Tigani infecti.

Eu am noroc, ca am crescut intr-un cartier plin si stiu foarte multi si foarte multi ma stiu si ma respecta, dar am vazut la viata mea foarte multe si-i urasc din toata inima. Intr-adevar, 1 din 100 e de treaba si asta pentru ca a crescut intr-un anturaj de romani. Nu din alte motive.
Nu sunt de acord. Stii de ce? Pentru ca maine apare unul blond cu ochi albastri care comite o fapta si mai reprobabila (daca se poate) si cu mult mai absurda, si va trebui sa dam vina pe altceva decat pe etnie... Lucru care de altfel s-a intamplat si se intampla in continuare. Ca in etnia lor gradul de infractionalitate este cu mult mai mare decat in altele care convietuiesc cu noi? Se prea poate. Dar principalele cauze care provoaca intamplari de genul asta, cu o frecventa mai mare decat a unor cazuri pe care sa le poti numi "izolate" sunt mizeria, saracia, intoleranta si lipsa oricarei educatii, de orice nivel sau tip. Acestea, iar nu "faptul ca sunt tigani".

Animalele care au comis fapta descrisa de Rasko, dincolo de conjunctura in care se gasesc datorita ce stiu eu caror conditii precare, au comis-o pentru ca sunt degenerati, scelerati, indobitociti sau mai stiu eu cum vrei sa-i numesti. Acei indivizi. Nu pentru ca "sunt tigani".