Cercuri dubioase? Nu neaparat....

Scenariu 1: Te plimbi pe strada cu un iPhone la ureche si brusc te vad 2 indivizi (in cazul dat, nesurprinzator de altfel, de etnie tigani ) care sunt in nevoie diseparata de bani sau pur si simplu le place foarte mult sa comita infractiuni si isi soptesc unul altuia, probabil: "Vere, ala are Aiphone mancatzash, hai pa el!" si de aici restul povestii.

Scenariu 2: Tiganii in cauza sunt Colegi de scoala, de bloc sau de cartier, si il urmaresc de mai mult timp... (Restul scenariului sta neschimbat)

Spune-mi te rog, care-i influenta cercurilor dubioase in desfasurarea evenimentelor de mai sus?
Presupunerea ta este la fel de valida ca si a mea.

Adica, daca pe tine te face sa te simti mai in siguranta sa crezi ca trebuie sa faci TU ceva sau sa stai TU pe langa cineva care sa te puna direct sau indirect intr-o astfel de situatie, atunci te inteleg perfect, atunci iti dau drepate.

Dar din pacate, sunt o serie de cazuri care chiar atesta ca DA, este suficient sa te plimbi pe strada linistit ca sa patesti asa ceva si DA, cel mai probabil este ca infractorii sa fie de etnie Tigani (desi nu obligatoriu...). Chiar daca procentual vorbind, astfel de cazuri sunt destul de sau poate chiar foarte rare sunt suficient de multe, cat sa ne faca pe cei mai multi dintre noi, sa ne uitam in stanga si-n dreapta cand vedem diferiti dubiosi (mai alesi inchisi la culoarea tenului), sa grabim pasul sau sa sa ne tinem respiratia si eventual sa spunem Tatal Nostru de 2 ori, desi, stupoare!! n-am mai fost la biserica din clasa a 4a.