Nu va suparati pe mine pentru impresia care o postez aici, sunt un simplu utilizator. Sincer, nu mi se pare correct sa fortezi oamenii sa plateasca pentru ca tu sa tii site-ul in picioare. E proiectul tau nu al lor, si tu ai nevoie de ei ca altfel ar fii site-ul gol. Pe nici un site de dincolo de TECH nu am vazut sa fie pusi userii sa plateasca. E ca si cum m-ai forta sa platesc daca vreau sa fac parte din comunitatea ta, eu ma simt fortat [cum se simt de altfel 99%] si nu platesc nimic.

Eu personal am donat pentru acest site mai mult ca multi, jocuri de PS3 de valori destul de mari si nu am cerut VIP sau nimic. Dar gandeste-te, ca oamenii in momentul in care le ceri ceva pentru un serviciu care ar trebui sa fie gratis, vor refuza sa plateasca. Pentru ca se simt fortati. Hai ca ne inchidem, hai ca nu stiu ce, hai ca nu mai putem.

Pai nu e problema mea ca user ca ai probleme, cum nici problema ta ca administrator nu e ce probleme am eu ca user. Asa nu o sa sensibilizezi oamenii, plangandu-te. Oamenilor nu le este mila. Oamenilor nu le place sa fie stresati si fortati.

Vrei sa strangi bani, lasa la o parte banerele cu CG moare, aveti mila, are nevoie de tine, etc. Nu vei reusi nimic sau foarte putin. Vrei sa faci o treaba, fii diplomat. Nu cere pentru inceput nimanui nimic, povestile lacrimogene nu au impresionat pe nimeni, iti spun din experienta mea man. Ia ce spun ca un sfat nu ca rautate.

Vrei sa faci niste bani, ofera ceva interesant pentru care userii sa fie dispusi sa plateasca. Din mila vei sta asa an de an cu ploconeli si abia vei strange banii. Ganditi-va voi staff-ul la niste servicii pentru USERI pentru care USERII ar fii fispusi sa plateasca.

Sunt de accord cu taxa la aria de publicitate, dar asta, aplicabila celor care chiar fac niste bani pe aria asta. Ca mie nu imi convine sa vand un joc odata pe an cu 100 RON pe care sa ma simt obligati sa ii platesc ca taxa. Sa plateasca cine are un anumit numar de vanzari pe luna. Si asa mai departe. Daca tot ce ati facut nu a mers, inseamna ca nu a atras userii. Trebuie sa gasiti altceva, ceva pentru care userii sa fie dispusi de buna voie sa dea bani.

E vorba de atitudine man. Multa bafta!