Single post: Vertu + Android = Irony?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Vertu + Android = Irony?

    Nu stiu ce impresie ar trebui sa aiba asupra cititorilor o stire de genul "Vertu vrea sa produca primul sau telefon cu Android", insa mie unul mi s-a parut putin ironic. Suna un pic aiurea sa asociezi cel mai scump si mai de lux produs (Vertu) cu ceva ce ar trebui sa fie cel mai free si mai open OS (Android). Nu zic nu, cand ai mii de euro de dat pe un telefon, in principiu ar trebui sa-ti poti pune ce OS vrei, dar aici mai intervine ceva: intelegeam daca venea cu state of the art Android, customizat in draci (ca sa-si merite banii). Dar de unde, modelul despre care se vorbeste (Vertu Ti), vine cu o rezolutie de 800 x 480, cu un procesor de 1.5Ghz (care se presupune ca ar fi single core), si cu Android 4.0.4 (nici macar 4.1?).

    Eu inteleg ca Vertu (detinuta pana nu demult de Nokia) creste pretul prin design exclusivist, pietre pretioase, piele scumpa sau materiale indestructibile, dar totusi... daca vorbim de un smartphone... macar sa aiba Dzeului niste specificatii demne de pret, nu sa se faca de ras fata de un telefon pe care-l gasesti cu 10 euro. Apropos, conform acelorasi zvonuri, pretul va fi undeva intre 9.000 si 18.700 USD! I'll take two, please!
    Attached Images Attached Images vertu_android.jpg