Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Geekbench:

Microsoft Surface Pro: 5700 pct

iPad 4: 1700 pct
Eu vad aici ca da 5449 de puncte, dar din pacate, se compara mere cu pere (iOS, aka mobile OS cu Windows Pro aka desktop OS)? Incearca sa faci lucrul asta pe sisteme comparabile (ori x86, ori ARM), ca altfel iese o varza. De exp. un MacBook Air cu i5 (x86) da 6200 de puncte in Geekbench. Al meu laptop Asus cu i5 (care are deja mai bine de un an - nici macar Ivy Bridge nu e, dar e x86) da 7000 de puncte. Desktopul da undeva peste 14.000 de puncte.

Daca tot suntem la capitolul "mere cu pere", sunt curios de diferenta dintre PowerVR SGX 554MP4 (iPad 4) si Intel HD Graphics 4000. Am un feeling ca HD Graphics 4000 la rezolutia nativa a Surface-ului (1920 x 1080) nu va rula decat jocuri gen Angry Birds...

Si daca tot am ajuns aici, personal ma intreb ce fel de "strutzo-camila" este Surface Pro-ul (intreb pentru ca si eu aveam de gand sa vand laptopul pentru a-l schimba cu un Surface Pro - dar m-am razgandit, thx God)? Ca tableta e sub orice critica (e prea grea la 900gr fara cover), bateria tine prea putin (lumea estimeaza maxim 5 ore - cam cat chinezariile cu android), e al naibii de scumpa (si mai se spune ca produsele Apple sunt expensive), si in mare parte la aplicatiile ne-optimizate pentru touch, stai fie cu tastatura, fie cu pixul (ceea ce cam distruge ideea de tablet). Mai rau, are ventilatoare. Ar fi cam prima tableta cu ventilatoare de pe piata (atentie la praf si la zgomot)...

Ca laptop, nu poate fi probabil luat in calcul decat de cei care vor neaparat Windows pentru business, sau casual gaming (si prin casual inteleg chestii gen Angry Birds)... pentru ca altfel, cred ca aproape niciun joc mai serios din zilele noastre nu va rula pe el. Si chiar daca ar rula prin exceptie, suportul pentru touch ar fi inexistent (sunt curios cum ar juca cineva un Crysis - chiar si pe cea mai slaba rezolutie si calitate, via touchscreen fara control virtual macar). Iarasi ca laptop, autonomia e una din cele mai slabe posibil... si fara posibilitatea de a upgrada bateria. Sa nu mai vorbim ca nu poti upgrada RAM, SSD sau orice altceva. Si in final, adaugam spatiul jenant (pentru zona de laptops)...

Deci pana la urma ce este? Nu exceleaza la nimic ca laptop, e jalnic ca tableta... sa dau o caruta de bani pe o "semi-tableta" doar pentru ca are Windows 8 Pro... no frickin' way!

Intrebare intrebatoare: daca un Surface RT care are pretul oficial de 499 USD in Romania se gaseste (vezi price.ro) cu 3.700 RON, atunci un Surface Pro cu pretul oficial de 999 USD (in varianta de 128GB, cu tastatura achizitionata separat), la cat se va gasi? Urmand o oarecare logica, la noi s-ar vinde pe la 7.000 RON. Oh yeah... cumpar doua bucati!

P.S. Sincer, ar trebui sa se dea o "lege": orice tableta care are peste 600-700 grame si autonomie mai mica de 8-10 ore, nu are ce cauta pe piata anului 2013!