Mi teama ca mi se adevereste si mie profetia, conform careia PS4 nu va avea un HW revolutionar. Mai ales acum, avand in vedere pretul. La 400 de dolari nu o sa fie cine stie ce performanta acolo.

Sa nu uitam ca un iPhone ajunge la 700 de euro, un iPAD la 1000 de euro... si sunt gadgeturi care multi dintre noi le schimba cel mult la un an. Foarte bine ca se orienteaza pe home entertainment, pentru ca cu specs HW nu va impresiona cu nimic, iar eu cumva ma asteptam sa o faca, cum a facut Xbox 360 in 2005.

Se zvoneste ca NVidia va lansa GeForce Titan ca contraatac la noua generatie de console. Dupa specificatiile HW de acolo, e de vreo 4x mai rapida ca next gen-ul Orbis. Segmentul de entuziast va ramane pe desktop, segmental de entertainment pe consolele next gen. Asa ca foarte bine ca se orienteaza pe functii de entertainment, pentru ca hardware-ul e la nivel de 2009.

Referitor la Xbox 720, 8 nuclee la 1600Mhz de la AMD [pentru cine cunoaste arhitectura AMD si performanta / core] sunt o gluma cel putin proasta. Procesor de genul asta l-as pune intr-un PC entry level de gaming. Prin comparatie, pentru a nu limita un de exemplu Radeon 7970, AMD FX8350, cu 8 nuclee, are nevoie de o frecventa de 4200Mhz+