@GolD^: din pacate atata timp cat nu ni se ofera nimic oficial eu cred ca e ceva normal sa ne 'hranim' cu zvonuri. Daca ne uitam la zvonurile despre WiiU, iPhone, iPad, Note s.a.m.d. cam in proportie de 80-90% s-au adeverit zvonurile. Deci exista un sambure de adevar acolo. Mai ales ca The Verge si Gamespot nu scot stiri/zvonuri chiar asa din burta. Iar daca ar avea o sursa serioasa, aceasta nu ar putea face niciodata public asa ceva, pentru ca din cauza NDA-ului (Non Disclosure Agreement), a doua zi ar fi dat afara. Tu ti-ai risca jobul tau doar ca sa pomeneasca cineva despre tine cum ca ai dezvaluit noul hardware la care lucreaza compania ta? Eu cred ca nu. Eu cel putin nu as face-o

@isis: eu cred ca incurci destul de rau borcanele. PC-ul e PC, si se merge pe arhitectura x86, development DirectX sau OpenGL, pe cand pe console se poate merge pe arhitectura custom, poti sa-ti rescrii bios-ul on-the-fly (daca esti meserias), sa-ti eliberezi resurse asa cum pe PC va fi intotdeauna imposibil. Poti sa pui GPU-ul sa-ti rezolve calcule pe care in mod normal le faci via CPU, sau invers. Poti sa rescrii modul in care functioneaza totul. Asta desigur, daca esti un Naughty Dog, SCEA, Epic sau ai vreun guru in domeniu. Majoritatea developerilor insa prefera doar sa foloseasca devkit-urile si sa faca porturi. Asta nu inseamna ca nu se poate mai mult, ci doar ca nu se vrea (sau costurile si timpul necesar pentru development ar fi prea mari).

Dau un mic exemplu pentru a ma face inteles si pentru a compara mai bine 2 arhitecturi complet diferite: pe primul Xbox, puteam rula XBMC (software custom) pe un amarat de 733 MHz Intel Pentium III Custom, cu doar 64MB RAM. Datorita optimizarii, imi randa 1080i-uri si 720p-uri fara probleme. Pentru a face acelasi lucru pe PC, aveam nevoie de P4 la 2Ghz, cu minim 1GB RAM, plus o placa video serioasa. Asta inseamna optimizare si cod prin care dai OS-ul deoparte aproape complet, si te joci cu hardware-ul sa faca ce vrei tu, nu ce stie el de la mama lui.

S-a vorbit despre faptul ca noul PS4 va fi de 4-5 ori mai rapid decat PS3-ul. Eu zic ca este arhisuficient si le doresc succes celor de la Sony (care chiar au nevoie!). Pentru mine ca gamer atunci cand ma joc, e complet irelevant la ce frecventa ruleaza core-urile, cat RAM mai am liber, daca am ultimele drivere sau mai stiu eu ce (de-asta a si devenit obositor gamingul pe PC - repet, pentru mine).

Daca Sony vine si imi ofera un Gran Turismo 6 de 2 ori mai bun (nici nu vreau de 5 ori), daca-mi aduce un Metal Gear Solid de 2 ori mai bun, un Uncharted care sa ma lase cu gura cascata (asa cum a facut-o pe PS3), un God of War, Demon's Souls, inFamous, Motorstorm s.a.m.d. care sa-mi ruleze in 1080P la 60FPS, sincer, nici nu ma mai intereseaza ce are PS4 sub capota, sau faptul ca a scos nVidia placa video de 100 de milioane. Eu vreau sa ma bucur de jocuri super, indiferent de configuratie. Si daca se poate, la cat mai putini bani. Este parerea mea, desigur.