Eu nu cred ca o sa lanseze in fiecare an cate o consola noua. La ce fail total va fi, nu vor mai ajunge la anul 2.

Problema mea este urmatoarea: Eu cumpar console in loc de PC-uri ca sa stau linistit cativa ani buni si sa nu trebuiasca sa fac nimic altceva decat sa cumpar jocuri. Daca ei scot consolele astea anual, ar fi exact ca niste PC-uri la care trebuie mereu sa ai cea mai noua varianta de hardware.

Bun, acum voi ziceti, pai bine ma, nu te obliga nimeni sa o iei anual. O iei o singura data si gata. Gresit. O iau anul asta si apar 20 de jocuri pentru ea, zic si eu 20. La anul vine consola urmatoare care e mult mai puternica, ca doar deaia vine varianta noua ca sa tina pasul cu tehnologia. Toate jocurile mele vor merge pe consola noua, aproape 100%, deci aici nu e nicio problema. Problema intervine in ciclul celei de-a doua generatii. Developerii care fac jocurile, vor avea doua variante cand fac jocuri noi: 1) sa faca jocurile noi doar pentru a doua consola sau 2) sa faca jocul pentru ambele console, insemnand ca ii costa mai mult, le ia mai mult timp, etc. E destul de clar ca a doua optiune nu le prea convine, asa ca probabil opteaza pentru prima varianta. Caz in care eu am dat 100$ pe consola, am folosit-o un an si gata. Daca vreau continut nou, trebuie sa cumpar consola noua. In cazul doi, daca apare pe ambele console, e bine pentru mine, dar nu e bine pentru developer. Caruia nu ii convine sa lucreze la acelasi proiect bazandu-se pe doua aparate cu specificatii diferite si etc. In felul asta developerii vor fi descurajati sa faca jocuri pentru consola asta si jocuri de calitate nu ar aparea pe Ouya. Si nici calitatea portarilor nu va fi grozava. Exemplul bun e Android cu mii de aplicatii care merg aiurea, unele sunt scaled-up, altele down. Diversitatea prea mare a aparatelor care ruleaza Android face ca aplicatiile de pe platforma asta sa nu fie optimizate la maxim. Si exact asa ar sta treaba si la Ouya. Consola nu ar primi destule jocuri bune, si daca nu exista jocuri bune, de ce as cumpara consola asta?

La inceput am fost si eu incantat, dar nu asa se abordeaza piata asta.