Single post: OUYA: Vom lansa cate un model pe an!

  1. #20 SP
    Member Snake's Avatar
    Off-topic: @StefanStfu dupa ce am citit postul tau chiar am vrut sa-mi dau un facepalm. Din ce ai scris si dupa modul in care ai scris, nu rezulta decat ori ca esti un fanboy Android cu ochelari de cal, ori ca nu ai habar despre ce vorbesti. Dai niste exemple gen 'procesorul micut din iPhone' - care in majoritatea testelor este printre cele mai rapide de pe piata, te bucuri ca va iesi procesor la 2Ghz cu jde mii de core-uri si 4GB RAM (dovada ca Androidul e ca Windows-ul - vrea hardware mult mai rapid pentru a rula decent). Vad ca te bucuri ca vei avea smartphone paleta de 5-6". Eu iti recomand sa-ti iei o tableta de 7" si sa vorbesti cu ea la ureche. Unii prefera telefoane normale la cap. Iti voi atasa mai jos si cateva benchmark-uri de pe Anandtech, ca sa vezi cat de "slab" este "micutul" procesor fara vlaga din iPhone 5 (comparativ cu super procesorul din S3 care mai e si quad core). Si ca sa te citez, nu considera postul meu o ofensiva, dar cred ca esti prea hater sau prea fanboy ca sa postezi ceva relevant. Iar daca nu-ti convine, te citez din nou si spun 'ia-ti lopata de 6" si shove it up your ass'. Nu prea suna bine cand ti se intampla tie 'urarea', nu?

    On-topic: Din punctul meu de vedere, OUYA nu este o consola in adevaratul sens al cuvantului (a zis bine cineva mai sus de micro-consola). Ca sa fie asa, ar fi trebuit sa aiba un OS dedicat, optimizat pentru gaming. Ori OUYA merge pe Android (cu lag-urile si bug-urile de rigoare), si se bazeaza in mare parte pe titluri extrem de slabe sau pe care le-as putea numi cu usurinta 'pentru copii'. In afara de aproximativ 10 titluri ceva mai serioase (si acelea cu semne mari de intrebare pentru un consolist serios), gamingul de pe Android e la pamant. Daca vor face greseala sa vina cu prostioare gen Angry Birds, Fruit Ninja si Temple Run, doar cu suport de gamepad, atunci sa-si cumpere fanboys asa ceva si sa se spele cu el pe cap. Nu as da mai mult de 100 RON sa ma joc pe TV ceva ce am pe telefon (cam atat costa un stick cu Android - 25-30 USD).

    Eu cred ca o sa depinda foarte mult de cum vor reusi sa-si dezvolte propriul SDK, de modul in care vor reusi sa integrese un serviciu gen Gamertag sau GameCenter (care pe Android lipseste cu desavarsire), de modul in care vor reusi sa atraga developeri cu nume mari sa scoata exclusivitati (sincer ma indoiesc profund de asa ceva).

    @RaverX: nu e u controller pe care-l legi la TV. Consola/jucaria se va conecta pe TV, si gamepad-urile la consola. Nu are niciun fel de ecran incorporat (desi exista planuri pentru ca gamepad-ul sa detina un mic touchscreen, insa va fi pentru setari, nu pentru a te juca pe el). 100 dolari nu e mult. Gasiti console "chinezesti" la aceiasi bani pe piata care sunt mult mai proaste.

    Daca va ajunge la 700 RON (sau chiar 1400 cat e dispus StefanStfu sa dea), si eu cred ca va fi un mega fail!
    Attached Images Attached Images 49989.png 49988.png 49977.png 49979.png