Alegerea telefonului este una subiectiva, personala. Deci hai sa nu mai incercam sa ne convingem unul pe altul, de ce S4 e de rahat si de ce iphone 5 e cel mai tare sau vice-versa. Eu, subiectiv vorbind, am ales sa detin un S2 - pt ca sunt mai geek si mi se parea mai apropiat de windows android-ul, decat iOSul. Plus ca ma bucur de ecranul mai generos. Prietenei mele i-am luat un 4S acum un an si cateva luni (cu toate ca era sesizabil mai scump decat S2ul meu, la acelasi tip de abonament). Intr-adevar jos palaria pentru design, dar eu nu ma inteleg cu el. Deja cand pun un deget pe el acopar o treime dc. nu jumatate din ecran si nu am vreo mutatie genetica la degete. Deci e o chestie de gust pana la urma. In opinia mea, ca sa ma convinga instant sa-mi dau S2ul pe S4 (pt ca S3 nu mi s-a parut ca merita) ar fi trebuit ca S4 sa aiba acelasi design ca S2 (gen Sony Xperia Z), lateralele de metal/aluminiu - DAR, sa pastreze posibilitatea de a-mi schimba bateria "manual" si optiunea de micro SD. Unibody-ul nu mi se pare neaparat un avantaj, ok arata bine si esti cool cu un device de genul dar este si mai pretentios si te priveaza de a-ti schimba bateria on the go. 5'' este maximul care il accept la un smartphone. Note-urile mi se par o mizerie, dar cu dedicatie pt cocalarii de pe Dorobanti .
Obiectiv vorbind, la ora actuala S4 are cel mai potent hardware si sunt sigur ca in benchmark-uri o sa se vada asta. As fi preferat o baterie de cel putin 3000 mAh - nu stiu de ce nu se indreapta inovatiile si in directia asta - cred ca 8 core-uri, zeci de mii de rami si megapixeli la camera sunt suficienti, dar e penibil ca la sfarsitul fiecarei zile sa stai sa-ti bagi telefonul la incarcat ca pe un fix (tot respectul pt Droid Razr Maxx aici).

Legat de Mkt de la Samsung si Apple mi se par ca promit revolutii si defapt aduc un mic update de hard si o oareceare modificare de design, dar e de inteles pana la urma. E la fel ca la autoturisme, exista deja tehnologia alimentarii cu hidrogen si productia unei astfel de masini e mai ieftina decat una cu motor standard diesel/benzine DAR dc o lanseaza de acum peste 2-3-5-10 ani din ce mai traiesc industriile conexe?!? Asa prefera toti sa dea cu pipeta, mai ia 3 megapixeli la camera in plus, mai ia rezolutie fullHD (pe un ecran de 5'' ), hai cu inca 512 RAM si inca un core in plus la procesor/placa video si merge treaba - practic iti vand de trei ori un produs aproape identic, oblingandu-te sa-ti faci upgrade in fiecare an - asta e baza societatii axate pe consum. Dc. nu mai consumi si te apuci sa-ti faci singur tu ceva, restul mor de foame...

In fine, daca ar fi sa aleg acum un smartphone as merge pe Sony Xperia Z - macar stiu ca pot sa-l iau in dus sau sa fac diving cu el sau sa-l iau la pietre ca nu pateste nimic. Mi se pare mai practic si nu mai dai bani pe huse, ecrane de protectie etc. Dar pana atunci, raman la S2ul meu alb care nu m-a lasat la greu pana acum .....(in timpul zilei) ca dc trec 24 de ore si nu a dat de curent e mai nasol .

Si sa inchei - fiind thread-ul SGS IV, ma astept sa vad discutii, fanboys, clipuri cu S IV. De ce trebuie ca fanii, apple, HTC sa invadeze thread-ul asta si sa genereze trash talk-uri si vice-versa?!?
Pana la urma daca detesti atat de mult un produs, dai unsubscribe la thread-ul ce reprezinta acel produs si gata. Asta daca nu lucrezi la competitie si esti platit sa perturbi linistea sau dc doar vrei sa incerci sa convertesti cat mai multi la optiunea ta in privinta smartphone-urilor (care e subiectiva), dar nu prea ai cum sa cuantifici asta deci...degeaba.

So, hai sa nu ne mai agitam ca Sprite-ul contrazicandu-ne care rajnita e mai tare ci sa stam relaxati si sa lasam legile concurentei sa-si faca treaba si fiecare producator sa vina cu ce inovatii poate si noi o sa ne alegem ce ni se potriveste mai mult.