Deci ce scriam mai sus a fost in van vad! Frate, daca vrei sa trollezi, du-te direct la sursa pe site-ul Samsung/S4 etc. Vad notificare la thread, vreau sa vad daca a aparut ceva nou si ma trezesc cu un comment care injura produsul. Da unsubscribe la thread si nu te va mai stresa nimeni cu design-ul si alte produse Samsung.

Nu ca as lua partea Samsung-ului dar una e sa pictezi ceva frumos in Photoshop si alta e sa il transpui in realitate cand te lovesti de compatibilitatea hardware cu design-ul, costurile de productie ridicate (daca schimbi linia de productie semnificativ, asta inseamna investitii care se vor regasi intr-un pret mai ridicat al produsului). iPhone e frumos intr-adevar dar pe langa faptul ca e un produs apple si platesti practic pt. brand cred ca diferenta aia de 200-300 de E in plus fata de urmatorul competitor este unibody-ul. Plus ca la unibody poti sa ai probleme in productie ca nu se gaseste aluminiu peste tot, sau cel putin nu se produce la fel de usor ca un plastic mai dur (si nu vb de costuri acum).

Avand in vedere concurenta ridicata si in functie de segmentul de piata catre care te adresezi (si mai ales dc mai vrei sa iei si din felia altora) nu poti sa schimbi design-ul radical in fiecare an pentru ca nu poti mentine un pret redus (a se citi competitiv) pt. produsul tau, asta doar dc. nu mergi pe ceva exclusiv si ai un segment de clienti clar stabilit care asta cer.

Daca il faceau din unibody si iti cereau 2-300E in plus doar ca e in aluminiu cati l-ar mai fi luat? Ca doar nu toti si-or lua smartphone ca sa dea bine "pe sticla" - se mai uita si la pret/performanta.

Legat de "profesionisti", cred ca sunt! Din moment ce S3 s-a vandut in draci si au mers probabil pe zicala "if it's not broken (si am vandut milioane cu plasticul asta) why fix it?"

Repet, nu sunt fan Samsung - doar ca un pic de rigoare in privinta continutului fiecarui thread ar trebui sa fie aplicata. Asa cum pe thread-ul dedicat ME 3 sau AC 3 vezi doar update-uri privind jocurile respective sau intrebari punctuale privind subiectul acelui thread cam de la asta ma astept si aici. But, maybe I'm just wrong.
Cum ar fi ca pe Thread-ul dedicat ME3 sau mai bine, Modern Warfare sa ma apuc sa scriu eu - "haha, ce jucati prostia aia care e la fel mereu. Mai bine jucati ME 3 sau Battlefield 3" - so useless si generatoare de report-uri pt. mine si mai ma aleg si cu frigiderul plin. Ce te-ai putea astepta atunci cand intri pe un thread care in principal e urmarit de cei interesati de acel subiect, si te apuci sa zici ca e praf?!

Nu promovez cenzura, dar ar trebui sa fim mai la subiect.

My 2 cents,

L.

Quote Originally Posted by RaverX View Post
Chiar... cum naiba scot unii (amatori practic) niste design-uri ca-ti pica fata si armata de "profesionisti" de la Samsung scoate o uratenie... Cum arata ala din a doua poza, genial. Desi poate ca in realitate n-ar fi comod in mana sau cine stie...


---------- Post added 17-03-2013 at 10:16 PM ----------

Quote Originally Posted by MonkY View Post
Mie imi place la nebunie faptul ca HTC a ridicat stacheta. La fel cum ma enerveaza ca in Europa Motorola aproape ca nu exista... desi au niste inovatii super tari (kevlar, super baterie).
Amen to that! Ar fi frumos sa se inspire la aceste criterii si Samsung. Oricum cred ca vor lansa ceva accesorii pe tema asta.