Din astea doua ti-as recomanda Java din 2 motive:
1. Mi se pare mai bine sa incepi cu un limbaj static typed pe ideea ca odata ce te obisnuiesti cu asta ii usor sa treci la dynamic typing pe cand invers mi se pare mai greu.
2. Incepi destul de repede sa inveti ce inseamna OOP si eu zic ca-i un lucru bun.

Python ii foarte fain, rapid, scrii 3-4 linii pentru lucruri ce in alte limbaje le faci mai greu si sintaxa fara paranteze si acolade ii interesanta dar pentru motivele de mai sus eu zic Java. Daca vrei si alte sugestii in afara de cele 2 ti-as recomanda totusi sa incepi cu C. Desi poate ti se pare invechit si mai greoi ii bine sa stii chestiile de baza si mai ales pointeri, alocare de memorie si altele.
Inca o sugestie, in functie de cat de hotarat/pasionat esti eu zic sa iti instalezi linux si sa incepi sa inveti sa folosesti linia de comanda pentru inceput si dupa aia alte smecherii.

Aici este un tutorial mai scurt dar misto de python: Learn Python The Hard Way
Daca mergi pe homepage o sa gasesti si unul de C in varianta alpha. M-am tot gandit sa fac un thread al programatorului si cred ca o sa incerc maine sa fac asta. Ma astept sa fie destui pe aici.

LE: pentru linux cele mai prietenoase distros sunt Ubuntu si Fedora, cu mentiunea ca pe Ubuntu este Steam oficial cu mai putine jocuri decat pe Windows dar sunt cateva.
Si poate asa ceva te motiveaza: Cool Open Source Games You Should Contribute To