wow ne intoarcem a nu stiu cata oara la discuta "cate jocuri sunt nativ 1080p"
pentru ca 99.9% din jocuri sunt 720p nativ, eu am bifat DOAR 720p. Si asta recomanda si cei care fac testari tehnice!
acel 1080p de pe carcase specifica faptul ca jocul suporta upscaling. deci imbunatatire vizuala = NU

GT5 desi se spune ca este fullhd, nu este, fiindca nu are 1920 de linii pe 1080 de linii. (va puteti informa de aici ce presupune 1080p la PS3)

---------- Post added 11-04-2013 at 04:34 PM ----------

Quote Originally Posted by D@nT3 View Post
Nu stau sa mai explic acum ca full hd pe un tv de 80 cm este egal cu 0, am mai avut discutia asta. Pt full hd trebuie sa ai un tv cu diagonala de cel putin 102 cm
Nu ca vreau sa te corectez insa vreau sa lamuresc un pic perceptia asta.
Aici vorbim despre densitatea pixelilor pe o anumita suprafata.

Tehnic vorbind cu cat rezolutia este mai mare pe acelasi display cu atat imaginea este mai bine definita
La fel si, cu cat ecranul este mai mic dar pastrand rezolutia, definitia va fi mai buna!
In ambele cazul densitatea pixelilor creste, prin urmare ochiul uman vede mai clar!

De altfel, ochiul uman are si el limitele lui de a observa claritatea/definitia, peste un anume numar de pixel/inch nu mai sesizeaza diferentele.
Vezi iphone/macbook sau iPad cu retina display...ei bine, peste acele rezolutii deja nu mai conteaza!

catalineatza08 are dreptate, si este normal ca un 720P/1080i sa se vada mai clar pe un 80 cm decat pe un 102cm sau mai mare!