Single post: Intel Iris: noul GPU integrat, acum cu mai multa putere!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Intel Iris: noul GPU integrat, acum cu mai multa putere!

    Titlul suna ca o reclama siropoasa, stiu si imi fac mea culpa! Insa in sfarsit e un pas mai important pe care Intel il face pe piata GPU-urilor (in special a celor integrate). Daca pana acum vedeam sporuri de performanta cu 10 sau 20%, noul Intel Iris promite un spor de performanta cu 2x mai mare (fata de anterioarele HD 3000 si HD 4000). Intel Iris Graphics va veni in 2 variante: 5100 (pe care il veti gasi pe generatia a 4a i7-4000U - pentru ultrabooks) si Intel Iris Pro Graphics 5200 (care se va gasi pe chip-urile din seria H si R pe generatia a4a de procesoare - pentru notebooks si desktop-uri).

    Intel Iris are full support pentru OpenCL, DirectX 11.1, OpenGL 4.1, 3 display-uri conectate in acelasi timp precum si rezolutie 4K UltraHD. In varianta 5200 Pro este foarte posibil sa se depaseasca performanta de 3x fata de modelele anterioare.

    Stiu ca pentru multi poate parea o nimica toata... insa eu am considerat intotdeauna procesoarele grafice integrate in GPU ca fiind "un bonus". Nu strica sa-l ai in sisteme low end (sau office)... si in ultrabook-uri ajuta enorm la eficienta si consum. Intel HD 4000 era deja foarte ok pentru majoritatea jocurilor, prin urmare Iris 5100 si 5200 vor fi mai mult decat binevenite. Ma gandesc acum la tablete gen Surface Pro care vor fi avantajate de astfel de GPU-uri.

    Ramane insa o singura intrebare: cum se vor compara cu noul Haswell (noul CPU gandit special pentru eficienta maxima in ultrabooks)? Mai ales ca Haswell promite 24 de ore de autonomie pe un notebook. Well, ramane de vazut cand apar benchmark-urile. Poate ca in final Intel va gandi strategia in felul acesta: Haswell pentru super autonomie si seria i generatia a 4a pentru performanta sporita.
    Attached Images Attached Images intel_iris.jpg