Salutare la toata lumea !

Am si eu o problema. Baiatul meu implineste 7 ani, ocazie cu care eu si sotia am hotarat sa cumparam o consola de jocuri (mai greu a fost s-o conving ca asta nu are nici o legatura cu visele mele din copilarie ). L-am invatat sa mearga pe bicicleta, sa schieze si sa inoate, dar in materie de gaming nu am experienta, asa ca am nevoie de sfaturi. Iata datele problemei:
- consola va fi folosita in special de catre copil (de catre noi adultii, doar ocazional)
- daca e posibil, dorim sa poata juca simultan pe acelasi sistem (in echipa sau contra) doua sau mai multe persoane (nu stiu care este termenul corect)
- sa aiba motion controller gen Xbox Kinect, PS Move sau Wii Remote
- bugetul in jur de 1.500 ron
- exista deja TV 32” Samsung HD ready LE32R8 si Home Theatre Blu-ray Disc Sony BDV-380.
Tinand cont de faptul ca un copil este totusi un copil (nevoia lor de jocuri noi e mai mare decat a unui adult), lamuriti-ma va rog cum sta treaba cu Xbox Live respectiv PS Network. Merita ? Dupa ce imi fac cont si platesc un abonament, pot descarca jocuri pe hardul consolei ? Seamana cu Google Play pentru smartphone-uri ? Care sunt preturile ?

Multumesc anticipat !