Quote Originally Posted by ramusg View Post
Sincer, eu iti recomand... NIMIC. Baiatul tau are 7 ani, prima clasa la scoala sau a doua cel mult, sincer iti spun ca e o varsta prea mica pt al invata de acum sa stea in fata unui televizor sau calculator si sa se joace in loc sa iasa afara sau sa dispuna de alte alternative. Acum poate iti spui ca o sa-i limitezi timpul dar o sa vezi ca indiferent cat de drastic esti o sa creasca gradual timpul alocat jocului virtual in detrimentul altor activitati .

Daca reusesti sa-l amani cat mai mult de la activitatile astea eu cred ca e un castig pt el si pt tine, iti spun din proprie experienta. Decizia e a ta dar te rog sa nu te superi ca mi-am permis sa iti dau acest sfat. Multa bafta si sa ai parte numai de momente frumoase alaturi de familia ta.

Sa ma supar ? Nici vorba ! Eu sunt acela care a cerut sfaturi in momentul in care am deschis thread-ul.
Intr-adevar, pana acum am incercat sa fac tot felul de artificii si compromisuri: unele lucruri le-am limitat/temporizat (dulciuri, McDonald’s, TV, PC,) in schimb altele le-am accelerat (de la 3 ani engleza si de la 5 franceza). Schiaza, inoata – bineinteles cand se poate si la nivelul grupei lui de varsta, are prieteni cu care se joaca in casa sau pe afara. Ii plac drumetiile, cartile, joaca la nisip sau in parc, „mata-prinsa”, „ascunsa”, „cu pistoalele”...........dar si jocurile pe calculator. Stii cat are voie ? 3 ore pe saptamana ! Atat il las si crede-ma, e relativ multumit.
M-am interesat din curiozitate si am aflat ca majoritatea colegilor lui de clasa (cl.I - atat baieti cat si fete) se joaca in draci la calculator, de multe ori cate 3-4 ore pe zi !!!