"The Xbox One will automatically authenticate a game using an encryption code built into a game's disc" - fraza asta spune tot. Deci patentul de la Sony de care ne temeam toti, au reusit sa-l implementeze cei de la Microsoft. Felicitari! De-aici incolo, odata ce fiecare joc e "tag-uit", Microsoft poate face ORICE doreste cu jocurile tale. Pana acum se diferentiau doar prin codul de activare (si nu in toate cazurile)... deci disk-ul in sine nu conta, si se putea transmite oricui/oricand. De-acum inainte lucrurile se vor schimba complet, si totul tine de cat de avari vor fi publisherii, developerii si cei de la Microsoft (pentru ca sunt ferm convins ca fiecare isi va dori bucata sa de profit din orice S/H).

Stiu ca ma veti ura pentru ca ma repet, dar eu inca sper ca Sony sa nu faca treaba asta (cu tag diferit pe fiecare disk)... pentru ca din acel moment, se va schimba toata piata de jocuri. Cel putin in Romania, sunt ferm convins ca noi consolistii vom deveni asa, un fel de "excentrici".

Eu nu sunt genul care sa-mi vand jocurile (decat cand ma dau afara din casa)... deci pe mine pot spune ca nu ma ating atat de rau. Insa cred ca peste 80% (poate chiar 90%) din consolisti sunt oameni care isi vand jocurile (in general vechi, sau terminate de n ori) pentru a-si putea achizitiona urmatorul joc. De trading nu mai zic.

Well... eu nu mai postez pe aceasta tema. Astept E3-ul, desi tare ma tem ca nici acolo nu vom fi 100% lamuriti, si nu vom sti exact cum se va proceda decat dupa lansarea oficiala. Si chiar si asa... daca disk-urile contin deja tag-uri, Microsoft sau Sony isi pot schimba oricand politica.